Zespół suchego oka jest chorobą, która występuje coraz częściej. Obecnie nawet kilkanaście procent populacji może mieć problem z objawami takimi, jak pieczenie, szczypanie, suchość oczu oraz uczucie obecności ciała obcego pod powiekami. Sprawdź, czy i ty jesteś w grupie ryzyka.

Nieprzyjemne symptomy to jednak nie jedyny powód, dla którego warto dbać o kondycję oczu – zespół suchego oka może prowadzić do szeregu powikłań, na przykład do znacznego pogorszenia wzroku

Jak zdiagnozować zespół suchego oka

Diagnozowanie ZSO odbywa się z wykorzystaniem testu Schirmera, czyli ocenie ilości łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut. Pod dolnymi powiekami umieszcza się paski bibuły z podziałką co 5 mm. Następnie przez cztery minuty bibuła nasiąka łzami, by można było sprawdzić, czy oko wydziela ich prawidłową ilość. Kolejnym badaniem jest ocena stabilności łez, którą okulista wykonuje z wykorzystaniem biomikroskopu. Ma to za zadanie zdiagnozować, jak długo łzy utrzymują się na powierzchni oka. Kiedy warto się przebadać? Jeśli towarzyszą ci objawy takie, jak suchość oczu albo nadmierne łzawienie, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, szczypanie, pieczenie, falujący albo zamazany obraz, a nawet światłowstręt, gorsze widzenie i uczucie lepkości pod powieką.

Skąd się bierze ta choroba

Zespół suchego oka jest związany z niedostateczną produkcją łez bądź też z ich złą jakością. Oko albo produkuje za mało łez, albo produkuje łzy które nie przylegają do jego powierzchni i tym samym nie spełniają swojej funkcji. Przyczyną może być szereg wrodzonych i nabytych chorób – na przykład do czynników wrodzonych należą na przykład zespół Adiego czy rozsiana neoplazja endokrynna. Do czynników nabytych zaś należą na przykład: niedobór witaminy A, zespół Steven-Johnsona, oparzenia oka albo negatywny wpływ niektórych leków. Niekorzystnie na kondycję oczu mogą wpływać środki hormonalne, obniżające ciśnienie krwi, psychotropowe, antydepresyjne, blokery histaminowe H1 i beta-blokery.

Grupy ryzyka – sprawdź, czy do nich należysz

Kiedy zespół suchego oka może się ujawnić? Najczęściej dzieje się to u osób po 50 roku życia, jednak nie jest to zasada. Coraz więcej osób wykonujących pracę nadwyrężającą wzrok (na przykład kierowcy często jeżdżący autem w nocy albo pracownicy biurowi, którzy spędzają kilka godzin dziennie przy komputerze) skarży się na symptomy związane z zespołem suchego oka długo przed przekroczeniem 50-tki. Często suchość oka pojawia się w okresie przekwitania, gdyż zmiany hormonalne mają niemały wpływ na skład i jakość łez. Na wczesne wystąpienie ZSO narażone są także osoby noszące soczewki kontaktowe oraz często przebywające w klimatyzowanych albo zadymionych pomieszczeniach.