Nie oszukujemy się – nie lubimy prasować. Przynajmniej tak opowiada większość ankietowanych, kiedy należy ocenić, które z zadań domowych sprawiają nam najmniej przyjemności. Jednak z drugiej strony noszenie pogniecionych ubrań traktujemy jak poważne zaniedbanie i objaw niechlujstwa. Aby pogodzić te dwie sprzeczności warto zainwestować w dobre żelazko, które maksymalnie ułatwi nam prasowanie.

Dlaczego stopa ceramiczna?

Do grona najpopularniejszych żelazek możemy zaliczyć żelazko ze stopą ceramiczną, stalową i teflonową. Stalowe są wytrzymałe, teflonowe bardzo dobrze prowadzi się po materiale, a ceramiczne łączą obie te zalety. Dodatkowo są niezwykle łatwe w czyszczeniu i nie wymagają stosowania specjalistycznych środków chemicznych. Pomimo tego, że są stosunkowo lekkie, to nie trzeba dociskać ich do ubrań, by pozbyć się zagnieceń.

prasowanieStopa ceramiczna w żelazkach charakteryzuje się wyjątkową odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Dzięki temu w trakcie prasownia nie musimy zakrywać guzików czy suwaków – nawet jeśli przejedziemy bezpośrednio po metalowych elementach, to nie powinno to powodować powstania nawet małej rysy. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza pracę z żelazkiem, możemy prasować w pośpiechu, chaotycznie, a i tak nie stanie się krzywda ani naszym ubraniom, ani żelazku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ceny żelazek ze stopą ceramiczną są przeróżne i wahają się od 30 zł do nawet 500 zł. Skąd ta rozbieżność cen? Duże znaczenie mają tutaj dodatkowe funkcje żelazka. Na przykład w sklepie TV Okazje znajdziemy ciekawy model, który umożliwia. idealne wyprasowanie ubrania nawet w niskiej temperaturze, lub w pionie. Posiada on także m.in. opcję samooczyszczenia oraz regulacji mocy pary. I to wszystko w cenie 99 zł. Przed kupnem warto więc spojrzeć na różne oferty, chociażby te z zakupów telewizyjnych, ponieważ może okazać się, że prezentowane tam żelazka są dużo tańsze od tych dostępnych w stacjonarnych sklepach AGD.

prasowanieOprócz ceny zawracajmy też uwagę na to, czy żelazko odpowiada naszym wymaganiom. Jeśli prasujemy tylko świąteczne obrusy, to nie potrzebujemy sprzętu za kilkaset złotych. Z kolei jeśli po każdym praniu wyciągamy deskę do prasowania, to nie sprawdzi się u nas mały, podstawowy model za 30 zł.

Liczy się także funkcjonalność urządzenia, więc chociażby to, czy ma obrotowy kabel i jakiej jest długości. Pracę usprawnia również bezproblemowe ustawienie żelazka w zależności od prasowanego materiału. Mogą to być odpowiednio duże pokrętła lub guziki z dobrze oznakowanymi trybami pracy i wysokością temperatury