Ceramika to aktualnie jeden z najpopularniejszych, stosowanych dziś materiałów budowalnych w Polsce. Cegła profilowana potrafi być naprawdę elegancka, a elewacje z cegły niezwykle trwałe. Do tego wszystkiego dochodzą także pustaki ceramiczne, którą są tanie i odporne na zjawiska pogodowe. Wraz z firmą Lode pokazujemy zalety pustaków ceramicznych. To rozwiązanie, które się opłaca!

pustaki-z-ceramiki-poryzowanej-murowane

Dlaczego warto zaufać ceramice?

Pustak ceramiczny to bardzo wdzięczny materiał budowalny, który służy głównie do wznoszenia jednowarstwowych ścian. Można go stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Pustaki ceramiczne, jak sama ich nazwa wskazuje, są wykonywane z ceramiki, a właściwie z gliny, która od wieków wykorzystywana jest w budownictwie z uwagi na swoje walory. Jest to naturalny materiał, który doskonale trzyma ciepło i jest odporny na warunki atmosferyczne.

Jeszcze kilka lat temu, z gliny wykonywano głównie cegły. Dziś jest to podstawowy materiał, z którego tworzy się nie tylko cegły, ale także płytki i właśnie pustaki.

Pustaki ceramiczne wyróżniają się doskonałą izolacją termiczną oraz są o wiele większe i tańsze niż tradycyjne cegły. Dzięki temu stanowią idealny materiał do tworzenia ścian, zarówno zewnętrznych jak zewnętrznych.

 

Pustaki ceramiczne tradycyjne i poryzowane

Pustaki ceramiczne można podzielić na tradycyjne oraz na pustaki z ceramiki poryzowanej. Czym się od siebie różnią?

Klasyczne pustaki znane są od wielu lat. Dostaniemy je zarówno w wersji „MAX” oraz w wersji „U”, z których bufuje się ściany dwuwarstwowe. Najczęściej taka ściana ma od 25 do 30 cm grubości. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ pomimo niskiej ceny, pustaki ceramiczne mają współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący tylko 0,35-0,40 W/(m.K). Zapewniają zatem dobrą izolację cieplną.

Można także dostać pustaki z ceramiki poryzowanej, które są jeszcze lepsze od tych tradycyjnych.

Powstają one z mieszanki gliny i pyłu drzewnego, który po odpowiednim wypaleniu pozostawia w strukturze tak zwane mikropory, które dodatkowo zwiększają zalety ceramiki. Dzięki temu ten materiał budowlany ma jeszcze lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi około 0,25 W/(m.K).

Dodatkowo pustaki z ceramiki poryzowanej są też o wiele bardziej wytrzymałe oraz cieńsze, w porównaniu z tymi klasycznymi. Najczęściej ściany stworzone z tych nowoczesnych pustaków nie są grubsze niż 20 centymetrów.

 

Pustaki ceramiczne, niezależnie od tego czy tradycyjne, czy poryzowane, doskonale sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie. Nie tylko są tańsze niż tradycyjne cegły, ale także mają lepsze parametry cieplne odraz akustyczne.