Dziś wielu z nas szuka coraz lepszych sposobów na pomnażanie oszczędności. Możemy na przykład założyć lokatę. Jednak w dobie niskooprocentowanych lokat i innych produktów bankowych, pozostawienie pieniędzy w banku można nawet uznać za chybiony pomysł. Co w takim razie zrobić z oszczędnościami? Specjaliści z firmy Fronton są zdania, że warto inwestować w wynajem lokali użytkowych.

Czy to się opłaca?

Nieruchomości – zdecydowanie jest to bardzo opłacalna inwestycja. Dziś lokaty nie przekraczają więc niż 3 procent. Trudno zatem mówić o opłacalności ulokowania na nich oszczędności życia. Te można wykorzystać znacznie lepiej. Rozwiązaniem są właśnie inwestycje w nieruchomości. Ceny lokali wcale nie są tak wysokie, a zapotrzebowanie na nowe mieszkania oraz biura do wynajęcia jest ogromne. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wyższą stopą zwrotu niż w przypadku lokat oraz stabilnością, dzięki podpisanej umowie najmu.

Wynajmując komuś lokal użytkowy, który będzie przeznaczony na biuro, możemy liczyć nawet na 10 procent zwrotu w skali roku, w przypadku zakupu lokalu za 500 tys. zł. Tym sposobem łatwo policzyć, że w ciągu 10 lat na wynajmie zarobimy 500 tys. zł. Jest to opłacalna inwestycja, nawet kiedy nie posiadamy odpowiedniej kwoty na zakup lokalu. W takim przypadku zawsze można wziąć kredyt z banku, który zostanie w pełni spłacony po 10 latach, a jednocześnie staniemy się właścicielami nieruchomości.

mcnktkqturbxy80zjk5odvizji2ztzhmjziyjdhmtvlzge0owvkogrkmc5qcgvnkpudaadndyzncimtbc0dus0b3g 

Kredyt na zakup lokalu pod wynajem. Czy trzeba prowadzić firmę?

To często powtarzany mit. Aby zajmować się płatnym wynajmowaniem lokali pod biura oraz mieszkania, wcale nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Kredyt na zakup lokalu użytkowego może być zaciągnięty zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, prowadząc firmę możemy liczyć się z atrakcyjniejszymi warunkami oraz większym zyskiem. Biorąc kredyt na wynajem mieszkań jako firma, możemy też liczyć na dofinasowanie samej działalności. Z kolei biorąc kredyt na zakup lokalu jako osoba fizyczna, nie dość, że niektóre banki nie udzielają takich kredytów, to jeszcze musimy wykazać się wkładem własnym, który wynosi od 10 procent do nawet 30 procent kosztów całej inwestycji. Istnieje jednak rozwiązanie, jednak musielibyśmy jako zastaw dać inną nieruchomość.

Nieco inaczej jest w przypadku kredytu na firmę. W tym przypadku możemy sfinansować nawet 100 procent wartości nieruchomości oraz możemy dostać niższy okres spłaty.

Kolejna kwestia to sposób podejścia do zdolności kredytowej. W przypadku kredytu na osobę fizyczną, do oceny naszej zdolności kredytowej bank może uwzględnić zarówno nasze aktualne dochody, jak i przyszłe przychody z najmu nabywanej nieruchomości. W przypadku kredytu na firmę, do oceny zdolności kredytowej bank może dodatkowo uwzględnić dochód z biznesplanu całego przedsięwzięcia, mamy zatem większe szanse na otrzymanie kredytu.