Każda przestrzeń miejska ma swoją specyfikę i charakter. Wpływa na to wiele różnych elementów, które złożone w całość, kształtują klimat miejsca. Jednym z takich ważnych elementów jest mała architektura.

Metalowe kosze na śmieci, betonowe ławki, drewniane donice czy aluminiowe tablice ogłoszeniowe to tylko mała część obiektów, które zalicza się do małej architektury. Na co dzień często ich nie zauważamy, chociaż z wielu mebli miejskich korzystamy i trudno wyobrazić sobie ich brak w przestrzeni.

 

Jak uniknąć stylistycznego chaosu?

Meblowanie miasta przypomina meblowanie mieszkania lub domu. Każdy element w przestrzeni musi zostać precyzyjnie dobrany zgodnie z przyjętą wcześniej stylistyką. Tu nie ma miejsca na przypadkowość. Wszystko dlatego, że każdy element małej architektury ma swój wkład w budowanie charakteru i klimatu danego miejsca. Żeby uniknąć chaosu stylistycznego, coraz więcej miast decyduje się na przygotowywanie własnych katalogów mebli miejskich lub nawet ogłasza konkursy na dopasowanie małej architektury do konkretnego miejsca. Pierwsza była Warszawa, za nią podążyły inne miasta, jak Wrocław czy Poznań.

Takie podejście sprawia, że przestrzenie polskich miast nie tylko pięknieją i są coraz bardziej funkcjonalne, ale również stają się jednorodne stylistycznie, spójne i harmonijne w obrębie całej miejscowości. To również stwarza dodatkowe możliwości, jeśli chodzi o wprowadzanie dysonansu. Niekiedy w wybranej przestrzeni umieszcza się obiekty, które z pozoru nie pasują do pozostałych, a które obok funkcji użytkowych, pełnią również, a czasami przede wszystkim, rolę dzieła sztuki. To także sposób na tworzenie klimatu miejskiej przestrzeni. Na co jednak zwracać uwagę, dobierając małą architekturę?

 

Nie tylko funkcjonalność

Zaplanowanie przestrzeni oraz wszystkich jej elementów to przede wszystkim rola architekta. Musi on połączyć swoja wizję, czasami śmiałą i oryginalną, z przeznaczeniem i charakterem danego miejsca. Podkreślaliśmy już, jak duże znaczenie w kształtowaniu przestrzeni mają obiekty małej architektury. Jednak przy wyborze tych elementów, trzeba wziąć pod uwagę również wiele różnych aspektów.

Najbardziej oczywista jest funkcjonalność obiektów małej architektury – ławki muszą być wygodne do siedzenia, kosze powinny być odpowiedniej pojemności, itd. Strona użytkowa, szczególnie w przypadku mebli miejskich, ma niebagatelne znaczenie. W końcu projektant dąży do tego, żeby zwiększyć komfort korzystania z danej przestrzeni. Istotna jest także trwałość poszczególnych obiektów. Z jednej strony powinny być odporne na warunki atmosferyczne, z drugiej – nie mogą łatwo ulegać aktom wandalizmu. To dlatego niejeden producent ławek, koszy na śmieci czy donic stawia często na materiały wytrzymałe, jak na przykład beton. Ostatni, ale wcale nie najmniej ważny, aspekt to strona estetyczna. Mała architektura musi być dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Jej design musi także pasować do charakteru konkretnego miejsca.

Przestrzeń miejska zyskuje nowy wyraz dzięki małej architekturze. Jej czasami nieduże elementy potrafią nadać miejscu niepowtarzalny klimat i poprzez harmonię, a czasami dysonans, mogą wpłynąć znacznie na otoczenie, podnosząc nie tylko komfort jej użytkowania, ale również walory wizualne.