Ściany trójwarstwowe są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań budowlanych w Europie, i to już od kilkudziesięciu lat. Składają się z wytrzymałej warstwy nośnej oraz warstwy elewacyjnej, która chroni znajdującą się między nimi warstwę termoizolacyjną, a w dodatku może jeszcze zdobić budynek. Postawienie ścian trójwarstwowych we właściwy sposób ma spory wpływ na to, ile będziemy wydawać na jego ogrzewanie.

Ważne są tutaj dwa czynniki: akumulacja ciepła i ochrona przed jego ucieczką. Zdolność do gromadzenia ciepła ma przede wszystkim warstwa nośna wykonana z masywnych materiałów, takich jak cegły, ceramiczne lub betonowe pustaki albo bloczki z betonu komórkowego. Minimalizacja strat ciepła możliwa jest z kolei dzięki zastosowaniu odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej. Jednym ze sposobów jej uzyskania jest natrysk pianki poliuretanowej. Znacznie częściej jednak stosuje się płyty styropianowe lub wełnę mineralną.

Styropian i wełna mineralna

Płyty styropianowe należy mocować dwuwarstwowo, przesuwając łącza zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ponieważ są sztywne i odporne na wilgoć (dość szybko bowiem wysychają), docieplane nimi ściany można od razu murować, jako że nie ma potrzeby pozostawiania między nimi a elewacją szczeliny wentylacyjnej. Jest ona konieczna w przypadku wykonania warstwy termoizolacyjnej z wełny mineralnej, gdyż pozwala na odprowadzenie wilgoci powstałej wskutek skraplania się pary wodnej czy drobnych przecieków. Potrafi jednak dodać nawet kolejne 4 cm do grubości ściany trójwarstwowej, w której już sama izolacja potrafi mieć 8-20 cm.

Płyty termoizolacyjne

Znacznie cieńsze ściany (a więc też większy metraż dostępnej powierzchni użytkowej) uzyskamy, docieplając je płytami termoizolacyjnymi termPIR. Odporne zarówno na wilgoć, ogień, jak i na gryzonie, płyty te zostały opracowane przez produkującą je firmę Gór-Stal jako odpowiedź na podwyższone unijne wymogi w zakresie energooszczędności nowo stawianych budynków. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością.

Docieplanie dodatkowe

W starszych domach o trójwarstwowych ścianach – zwłaszcza jeśli w źle położonej izolacji są nieciągłości tworzące mostki termiczne, którymi ucieka ciepło – można zastosować zaś dodatkowe docieplenie. Jednym ze sposobów jest położenie na elewacji styropianu, który się następnie tynkuje, innym natomiast rozwiązaniem, możliwym do przeprowadzenia o dowolnej porze roku jest docieplenie środkowej warstwy termoizolacji, znajdującej się pomiędzy ścianą nośną a warstwą elewacyjną. Nie trzeba przy tym demontować konstrukcji ścian, jako że przez specjalne otwory wdmuchuje się w nie pneumatycznie sypką watę celulozową.