Smog stał się już bardzo poważnym problemem polskich miast. Na świecie jednym z doraźnych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza jest ograniczanie ruchu samochodów w miastach. W Polsce również korzysta się z tego rozwiązania, zachęcając do korzystania z transportu zbiorowego lub z rowerów. Ta ostatnia opcja ma coraz więcej zwolenników.

O złym wpływie smogu na ludzki organizm słyszał już chyba każdy. Wdychanie szkodliwych związków chemicznych i pyłu zawieszonego w ogromnym stężeniu powoduje między innymi alergię, astmę i zapalenie górnych dróg oddechowych. Co prawda największy wpływ na powstawanie smogu ma palenie w piecach węglowych, ale swój udział w zanieczyszczaniu powietrza ma także ruch samochodów. Nic dziwnego, że coraz więcej miast w Polsce i za granicą próbuje go ograniczyć, zachęcając między innymi do częstszego jeżdżenia na dwóch kółkach. Stojaki rowerowe stały się już stałym elementem miejskiego pejzażu, podobnie jak wypożyczalnie rowerów.

Jak miasta walczą z samochodami?

W jedną z niedziel grudnia 2016 roku został wprowadzony zakaz ruchu samochodów osobowych w Rzymie i Neapolu, a kilka dni później również w Turynie. Rok wcześniej na to samo zdecydował się Paryż. Podobne kroki rozważano w Krakowie i w wielu innych polskich miastach. Już tych kilka przykładów pokazuje, że smog jest problemem ogólnoświatowym, chociaż, niestety, polskie miasta plasują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych. Jednym z winowajców jest motoryzacja. Co prawda nie jest to największe źródło emisji cząstek stałych, ale auta generują bardzo duże ilości najmniejszych cząstek, które są najbardziej szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Dlatego wiele miast decyduje się na wprowadzanie czasowego ograniczenia ruchu samochodów i zachęca do korzystania z transportu publicznego, a także do przesiadania się na rowery.

Rower – ekologiczna odpowiedź na zanieczyszczenia

Rowery cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, chociaż daleko nam jeszcze do wielu krajów Europy Zachodniej. Komisja Europejska opracowała raport, z którego wynika, że miasta, które postawiły na duży rozwój transportu rowerowego, jak na przykład Barcelona lub Amsterdam, nie tylko ograniczyły korki, ale także zanieczyszczenie powietrza (źródło: http://ec.europa.eu/environment/archives/cycling/cycling_po.pdf). Również w Polskich miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a coraz więcej miejscowości uruchamia wypożyczalnie rowerów. Znamienne jest także to, że w wielu miejscach montowane są również stojaki do rowerów – można je znaleźć nie tylko przed sklepami, ale również w parkach, a nawet w zabytkowych centrach miast. Tacy producenci małej architektury, jak na przykład Komserwis, oferują bardzo szeroką paletę stojaków w różnych stylach, co sprawia, że łatwo dopasować je do przestrzeni o różnych charakterze. Obecność stojaków jest wyraźną zachętą, żeby przyjeżdżać do danych miejsc rowerami.

Przesiadanie się na rowery z samochodów zapewne nie wyeliminuje całkowicie problemu smogu, ale pozwoli nieco go ograniczyć i jest dobrym punktem wyjścia do podjęcia działań, które pozwolą skutecznie oczyścić powietrze w polskich miastach. Od czegoś trzeba przecież zacząć walkę ze smogiem.