Windykacja jest bardzo szerokim pojęciem stosowanym głownie po to aby zwrócić uwagę na dłużników nie płacących swoich zobowiązań. Głównie dotyczy to firm, które korzystają z różnych usług, kupują towary, sprzedają je, ale nie zawsze się z tego rozliczają.

Jednak windykacja warszawa dotyczy szerszego zakresu, ponieważ coraz więcej osób fizycznych także ma problemy finansowe. Zadłużeni są w bankach, firmach telefonicznych, w spółdzielni, ponieważ ich możliwości finansowe są niższe niż kwoty do zapłaty. Kiedy dług rośnie, wówczas firma ma prawo zwrócić się w tym problemem do windykatora, który będzie próbował ściągać należności. W wielu przypadkach dochodzi do sprawy sądowej ponieważ ludzie często uciekają od płacenia.

Zupełnie inaczej traktuje się osoby fizyczne, a odmiennie firmy, ponieważ są to inne stawki dłużnicze. W przypadku zwykłych osób często kwoty sięgają kilku tysięcy złotych, natomiast firmy nie płacą nawet kilkuset tysięcy złotych w przeciągu kilku miesięcy. Firma windykacyjna poprzez swoje sposoby zrobi wszystko, aby odzyskać pieniądze. Współpraca z urzędami, bankiem czy policją ułatwia te działania, także za granicą. Właściciele firm nie mogą przelewać swobodnie swoich pieniędzy, gdyż konta szybko są blokowane.

Nawet ucieczka tutaj nie pomoże, ponieważ organ policji wkracza do takiej akcji. osoby fizyczne są monitorowane poprzez windykatora, otrzymują mnóstwo korespondencji, a nawet możliwości ugody. Ci, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, mogą swoje długi spłacać na raty, dzięki czemu są bardziej wiarygodni. Na ich korzyść jest fakt, że sami się przyznają do swoich długów i porozumiewają się z firmą, której muszą pieniądze oddać. Jeśli są to kredyty, wówczas dochodzi do wielu rozmów ugodowych, także z windykatorem, który jest stroną banku i pilnuje, aby wszystko szło zgodnie z prawem. Firmy windykacyjne same oferują swoje różnorodne usługi, z każdym rokiem coraz nowocześniejsze. Można negocjować ceny usług, a także zakres sposobów, w zależności od indywidualnej sytuacji.