Istnieje dość mylne przekonanie, że każdy, kto lubi biegać i nie zajmuje się tym w sposób profesjonalny, nie potrzebuje tak naprawdę wiele – wystarczy jedynie idealnie zrównoważona dieta składająca się z naturalnych produktów spożywczych. Jednak jeśli chcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, nie narażać się na bolesne kontuzje oraz szybciej zauważać rezultaty swoich ćwiczeń, warto rozsądnie wybrać odżywki do biegania. O tym, na które z nich należy zwrócić uwagę, opowiedzą eksperci ze sklepu tanie-odżywki.pl.

Bieganie a odżywki

Idealnie zrównoważona dieta jest czymś, co bardzo trudno osiągnąć. W rzeczywistości to, co jemy, nie zależy tylko od ogólnie przyjętych zasad, ale również od wszystkich procesów, które aktualnie zachodzą w naszym organizmie. Latem potrzebujemy innych składników niż zimą. Znaczenie ma też nasza kondycja, samopoczucie, a nawet nastrój. Wsparcie swojego ciała mikro i makroelementami jest więc często koniecznością. Nie musimy od razu decydować się na zakup kilkudziesięciu różnych odżywek do biegania – warto na początek postawić na te niezbędne. Co do nich zaliczamy?

runner-1814460_960_720Kolagen

Odżywki dla biegaczy zawierające kolagen to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, nawet dla tych, którzy trenują raz w tygodniu. Kolagen umożliwia stawom szybką regenerację po intensywnym treningu i minimalizuje ryzyko trwałego ich uszkodzenia. Biegacze za każdym razem mocno eksploatują swoje stawy, co w konsekwencji prowadzi najpierw do kontuzji, które z czasem mogą przerodzić się w niebezpieczne schorzenia.

Żelazo

Istnieją dowody na to, że niedokrwistość częściej występuje wśród sportowców wytrzymałościowych, a zwłaszcza biegaczy, prawdopodobnie z powodu strat poniesionych przez pocenie się. W większości przypadków niedoboru żelaza łatwo uniknąć poprzez odpowiednie spożycie pokarmów. Jednakże często uzupełnienie żelaza jest konieczne z powodów medycznych. Szczególnie powinny nim zainteresować się kobiety i osoby odczuwające chroniczne zmęczenie.

Multiwitamina

Odżywki dla biegaczy określane mianem „multiwitaminy” są zalecane jako ubezpieczenie przed lukami dietetycznych w zakresie dostarczania niezbędnych składników odżywczych. Ważne jest to, aby wybierać produkty, których żaden składnik nie przekracza dziennego zapotrzebowania o 200%. W zdecydowanej większości multiwitaminy to odżywki, które zawierają wyciągi z naturalnych składników i są w stanie dostarczyć optymalną ilość witamin i minerałów.

Omega-3

Tylko garstka pożywienia zawiera omega-3. W konsekwencji nawet osoby, które jedzą bardzo zdrowe i przemyślane posiłki, ma ich niedobór. Odpowiednia ilość omega-3 jest niezbędna do budowania ścian komórkowych oraz funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Dlaczego są ważne dla biegaczy? Badania dowodzą, że kwasy tłuszczowe wpływają na przyswajanie wapnia, więc ich niedobór prowadzi do niszczenia kości.

Więcej na: http://tanie-odzywki.pl/27-odzywki-dla-biegaczy