Odzież robocza dla każdego pracownika, stanowi ważny element wiążący go z branżą. To właśnie dzięki szczególnemu ubiorowi pracownik nie jest narażony na zniszczenie lub ubrudzenie swoich prywatnych ubrań. Odzież robocza to również wygoda i komfort podczas wykonywanych czynności. A to przecież niezbędne cechy efektywnej pracy.

Pod pojęciem odzież robocza, należy rozumieć wszelkiego rodzaju bluzy robocze, spodnie ogrodniczki, polary, kurtki, fartuchy.

Według Kodeksu Pracy pracodawca zobowiązany jest do bezpłatnego zagwarantowania odzieży roboczej w dwóch przypadkach, a mianowicie:

  • Kiedy własne ubrania pracownika mogą ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu (przy czym te zabrudzenie musi być znaczne)
  • Kiedy wymagają tego warunki technologiczne, sanitarne lub BHP.

Odzież robocza pełni różne funkcje. W warunkach szczególnej czystości będzie zapewniała wszelkie wymagania higieniczne. Taka odzież znajduje zastosowanie, np. w gabinetach medycznych, sklepach spożywczych czy salonach kosmetycznych.

Ubiór roboczy może także spełniać funkcję jednorazowego użytku. Są to wszelkiego rodzaju kombinezony, czepki, fartuchy, maski, ochraniacze na buty. Służą m.in. w branży medycznej lub w warunkach kontaktu z chemikaliami.

Tutaj warto wspomnieć o kombinezonach używanych podczas prac konserwacyjnych, związanych z usuwaniem zanieczyszczeń lub w kontakcie z szkodliwymi substancjami. Takie kombinezony posiadają zewnętrzne szwy, które zwiększają szczelność. Ponadto ściągacze na kapturze, rękawach i nogawkach, które również służą lepszej ochronie.

Do odzieży roboczej należy zaliczyć także kamizelki ostrzegawcze. Zabezpieczają one użytkownika w sytuacjach zagrożenia zarówno przy oświetleniu dziennym i nocnym. Kamizelki posiadają elementy odblaskowe – pasy fluorescencyjne.

Kwestia komfortu i wygody podczas wykonywanej pracy wiąże się z materiałem, z jakiego wykonana jest odzież. Powinien być on wytrzymały, a co najważniejsze nie powinien sprawiać jakiegokolwiek kłopotu podczas wykonywanych czynności. Materiałem, który zapewnia wygodę jest bawełna, natomiast poliester to gwarancja wytrzymałości odzieży. Te parametry to gwarant dłuższego użytkowania, czego skutkiem są mniejsze koszty na możliwą naprawę lub wymianę stroju.

Poza materiałem istotną rolę, jeśli pracodawca czy właściciel firmy stawia na kwestie wizerunkowe, spełnia kolor i logo, czyli to, co odróżnia dane przedsiębiorstwo od innych. Ten charakterystyczny znak graficzny powinien znajdować się w widocznym miejscu i być czytelny – tak, by korzystający z usług firmy, potrafili go zauważyć. Ta charakterystyczność wiąże się nie tylko z klientami, ale także z ogółem społeczeństwa, które takie logo powinno właściwie odczytywać i jednoznacznie kojarzyć z daną firmą.

Odzież robocza Lublin posiada wymagane oznaczenia i normy, a także szeroki wybór rodzajów odzieży z dostępnością rozmiarów.