Pompy śrubowe wykorzystywane są przy tłoczeniu cieczy oraz nalotów o ogromnej gęstości oraz lepkości, zawierających cząstce stałe. Mogą przelewać: ług sodowy, mleczko wapienne, osady poflotacyjne, osady w oczyszczalniach ścieków, szlam z galwanizerni, masy ceramiczne, polimery, oleje turbinowe, przepracowane oleje mechaniczne oraz przemysłowe, oleje jadalne, przeciery jarzynowe oraz owocowe, serki, jogurty. Pompy owe, w grupie z zarządzaną szybkością obrotową, mogą być stosowane jako dozujące w sektorze: syntetycznym, petrochemicznym, itp.

Co należałoby wiedzieć o pompach śrubowych?

Water pump

Czym wyróżniają się elementy z owej grupy? Jakie powinny być ich najistotniejsze walory? Na co zwrócić uwagę nabywając pompy? Odpowiedzi na wszelkie pytania odnajdziecie w poniższym artykule. Na początek należy podkreślić, iż pompy śrubowe to rotacyjne pompy wyporowe. Ważnym elementem jest fakt, iż znajdujący się w nich metaliczny rotor – w kształcie śruby z dużym skokiem – porusza się w sposób mimośrodowy w stałym gumowym czynniku. Należałoby wiedzieć, iż metaliczny wirnik jest określany rotorem, natomiast stały, gumowy faktor statorem (taka nomenklatura jest niezwykle niejednokrotnie wykorzystywana w profesjonalnej literaturze i na instrukcjach). Na jakie właściwości należy zwracać uwagę dokonując zakupów? Należy podkreślić, iż odpowiednie pompy śrubowe sięgają oczekiwaną efektywność niezależną od ciśnienia tłoczenia. Są w stanie tłoczyć ciecze o ogromnej gęstości i konsystencji, co jest ważne w wielu dziedzinach (jak nawet spożywczej).

Wykorzystanie pomp śrubowych w sektorze chemicznym

Pompy śrubowe są także niezbędne w sektorze chemicznym, jaki stosuje je do przenoszenia oraz dozowania różnych emulsji, mieszanek, ługów oraz kwasów, natomiast również klejów oraz farb. Natomiast więc poprzez owego typu pompy tłoczone są różne detergenty oraz emulsje. Następnym zakresem wykorzystania pomp śrubowych jest rynek publiczny. Pompy stosowane są do przewozu oraz próbkowania ścieków czystych oraz zawierających składniki stałe, szlamów i chemikaliów. Szeroki obszar możliwości wykorzystania pomp śrubowych nie jest możliwy w tak skromnym tekście. Wspomnijmy zatem również jedynie, iż pompy owego typu są istotnym narzędziem też w działaniu sektora papierniczego, stoczniowego oraz rafineryjnego. Jeśli pompa zacznie nam szwankować, to trzeba zdecydować się na uszczelnienia pomp.