Czasami wystarczy zmienić drobne elementy w miejskiej przestrzeni, by nadać otoczeniu nowy wymiar estetyczny, a nawet poprawić jego funkcjonalność. Nie raz ławki oraz kosze o niezwykłym designie potrafią tchnąć w place i parki nowe życie. Okazuje się, że nie zawsze trzeba przeprowadzać wielkie inwestycje budowlane, by ożywić przyblakłe czasem i nudą miejsca.

Kraków, Katowice, Wadowice lub Wrocław to miejscowości, które zdecydowały się odświeżyć przestrzeń, wykorzystując elementy małej architektury produkowane przez KOMSERWIS. Punktem wyjścia było założenie, że miejskie przestrzenie powinny mieć wyrazisty charakter i służyć jak najlepiej mieszkańcom. Stąd nacisk został położony, przede wszystkim, na połączenie funkcjonalności ze stroną estetyczną.

Ławki i kosze, czyli jak wydobyć piękno

Najłatwiej wyposażyć place, parki i osiedla w nowe ławki oraz kosze. Tak właśnie stało się na krakowskim osiedlu Fajny Dom. Postawiono tu na nowoczesny design, który doskonale współgra z eleganckimi, regularnymi alejkami. Użyto betonowych ławek miejskich z elementami drewnianymi oraz koszy wykonanych z betonu odlewniczego. Takie rozwiązanie charakteryzuje się nie tylko trwałością, ale również prostotą.

Ten sam materiał został wykorzystany przed hotelem Młyn Jacka w Wadowicach. Budynek oraz umiejscowione obok niego koło młyńskie same w sobie są oryginalnym i nietuzinkowym rozwiązaniem, dlatego trzeba było znaleźć elementy małej architektury, które podkreślą piękno tego miejsca i będą tworzyły z nim harmonijną całość. Wybór padł na kosze i ławki oparte na literze H.

W obydwu przypadkach udało się wzbogacić miejską przestrzeń o elementy, które nadały nowe walory estetyczne wspomnianym miejscom, wydobyły z nich harmonię i podkreśliły niezwykłość oraz piękno. A wszystko to za sprawą odpowiednio dobranych ławek i koszy. Podobne rozwiązanie zastosowano w wielu innych miejscach Polski, np. w Parku Słowackiego w Bielsku Białej, na osiedlu przy ulicy Pięknej we Wrocławiu czy przed budynkiem Senior Residence w Katowicach.

W pogoni za prestiżem

Oczywiście ławki i kosze to nie jedyne rozwiązanie, dzięki któremu możemy poprawić estetykę miejsca, nadać mu nowy walor wizualny czy podkreślić niezwykłość i prestiż. Wykorzystuje się do tego również inne tzw. meble miejskie, jak słupki betonowe czy stojaki rowerowe. Niby drobne elementy, ale mające duży wpływ na funkcjonowanie przestrzeni. Takie rozwiązanie zastosowano, na przykład, przed budynkiem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie sprawdziło się doskonale. Do wspomnianych elementów dodano jeszcze ławki żeliwne, a całość podkreśliła nie tylko wyrazistość architektury, ale również prestiż miejsca. Podobnie było z parkiem w Jaworznie (zdobione słupki betonowe Komserwis) oraz z ZOO we Wrocławiu (siedziska betonowe z nowoczesnym designem).

To tylko kilka przykładów, jak drobne elementy wpływają na postrzeganie miejsca i na jego klimat. Okazuje się, że zwykłe słupki i ławki mogą nadać przestrzeni nowy wymiar i pozwalają spojrzeć na znane wcześniej miejsca z zupełnie nowej perspektywy.

Publikacja: http://www.gadzetydlareklamy.pl/nowe-oblicze-przestrzeni/
Dnia: 11 sierpnia 2014