Automatyka w bramie przesuwnej nie musi być bardzo dobrze znana osobom decydującym się na zamontowanie tego typu bramy na swojej posesji. Jednak, istotne jest to, aby znać najważniejsze informacje o bramach przesuwnych oraz orientować się, jak będzie wyglądać montaż. Bramy przesuwne są bramami gwarantującymi komfort związany z przemieszczaniem się oraz dają poczucie bezpieczeństwa.

Co musisz wiedzieć o bramach przesuwnych?

scott-webb-167099-unsplash

W branży automatyki wyróżnia się zwykle dwa rodzaje bram przesuwnych. Pierwszym rodzajem są bramy jeżdżące po szynie. Szyna ta jest zamontowana w fundamencie podjazdu. Drugim rodzajem bram przesuwnych są bramy podwieszane określane również jako bramy samonośne. Bramy samonośne są najczęściej spotykane na polskich posesjach, ponieważ nie domagają się wielu prac konserwacyjnych podczas użytkowania. Wynika to z tego, że szyna samonośna nie jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego zimą nie trzeba czyścić jej ze śniegu albo smarować jej elementów.

Należy jednak być świadomym, że każda brama samonośna musi mieć więcej miejsca wokół siebie na otwarcie. Działa ona na zasadzie przeciwwagi, a więc jest to bardzo istotne. Przeciwwaga zwiększa szerokość skrzydła od 30 do 35%. Szyna jezdna znajduje się w dolnym elemencie skrzydła przymocowanego poza światłem wjazdu. Podporę dla bramy stanowią kółka uwzględnione w projekcie bramy. Dobierając napędy do bram przesuwnych należy pamiętać, że montaż siłownika otwierającego bramę przesuwną musi odbywać się na betonowym fundamencie. To w nim umieszczona jest płyta montażowa. Producenci w instrukcjach obsługi zwykle podają informacje na temat umiejscowienia fundamentu oraz sposobu osadzenia płyty montażowej. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie odległości od osi śrub mocujących siłownik na fundamencie do płaszczyzny bramy. Na tej podstawie monterzy wskazują również na wysokość mocowania maglownicy od podstawy płyty montażowej.

Fundament powinien mieć głębokość około 100 centymetrów. Później należy go zasypać od 5 do 7 centymetrowej warstwy żwiru. Wykop powinien być przedłużony w miejscu, w jakim wyprowadzane są specjalne rurki osłonowe przewodów elektrycznych do siłownika. Fachowiec przeciąga je przez fundament i zalewa betonem. Do działań takich najlepszym wyborem jest beton B 15 lub B 20. Jeśli beton wyschnie można przejść do montażu siłownika.

Jak wygląda montaż siłownika w bramie przesuwnej?

Żeby napędy do bram przesuwnych mogły zadziałać jak należy w bramie takiej musi najpierw zostać zamontowany siłownik. Jeśli mamy wybrany napęd to montaż przebiega bez problemu. Głównie opiera się on na regulacji jego położenia w ułożeniu pionowym oraz poziomym. Należy podkreślić, że regulacja nie może wynosić więcej aniżeli kilka milimetrów. Doświadczony monter przykręca siłownik do śrub umieszczonych na głównej płycie. Później montuje maglownicę do konstrukcji bramy. Listwę zębatą opiera na kole zębatym siłownika, poziomuje ją oraz umieszcza na konstrukcji bramy po obu jej stronach. Następnie przechodzi do montażu listwy na kolejnych odcinkach bramy. Kiedy upora się z tymi zadaniami to nie pozostaje mu nic innego jak usunąć pozostały luz, ustawiając śruby regulacyjne. Etapem najważniejszym jest etap podczas którego uwzględnia się napędy do bram przesuwnych i należy pamiętać o tym, że brama nie może opierać się na kole zębatym. Ciężar mógłby bowiem uszkodzić mechanizm działania bramy, co jest realnym niebezpieczeństwem dla osób korzystających z bramy na co dzień.

Najważniejsze jest to, aby podczas automatyzacji bramy przesuwnej zachować wszystkie etapy po kolei. Wówczas monter nie popełni błędu, a brama w przyszłości będzie działała bezawaryjnie. Jeśli brama zostanie założona to warto przemyśleć, jakie dodatkowe akcesoria mogą się przydać. Pozwoli to odczuwać komfort związany z codziennym korzystaniem z bramy. Jednym z ważniejszych akcesoriów są fotokomórki, odpowiadające za bezpieczne użytkowanie bramy. Jako, że automatyczne bramy przesuwne powoli stają się standardem w polskich domach to nie jest dziwne, że na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów z tego zakresu. Można też znaleźć zestawy przygotowane do samodzielnego montowania bramy. Dlatego jeśli ktoś czuje się na siłach to może sam zamontować tego typu bramę. Musi tylko jak najdokładniej zapoznać się z wszystkimi danymi technicznymi oraz z parametrami, a na pewno dobierze napęd do posiadanej bramy.

Posiadanie bramy przesuwnej doceni się zwłaszcza jesienią i zimą. Wtedy można będzie bez wychodzenia na deszcz lub mróz wyjść z samochodu do domu. Komfort będzie zagwarantowany. Dlatego tak dokładnie należy dopilnować montażu, aby wszystko się zgadzało i żeby brama działała tak dobrze jak tylko to możliwe. Można bramę zamontować samodzielnie, jednak jeśli ktoś nie czuje się na siłach to zawsze może skorzystać z pomocy profesjonalnych monterów. I wtedy już na pewno na 100% brama przesuwna funkcjonować będzie wzorowo.