Ławki należą do jednych z najważniejszych elementów małej architektury. Można je zobaczyć zarówno w dużych miastach, jak i w małych miasteczkach. Ławki kojarzą się głównie z wypoczynkiem, ale to przecież nie jest ich jedyna funkcja.

 

Niejeden współczesny producent ławek oferuje szeroką gamę modeli nie tylko wykonanych w różnej stylistyce, ale także z różnych materiałów. Dzięki temu można łatwo dopasować tego rodzaju meble miejskie do konkretnej przestrzeni i do jej charakteru. Wybór ten powinien być dokładnie przemyślany i musi uwzględniać różne aspekty.

Stylistyka i trwałość

Umieszczanie ławek w przestrzeni ma swoje prawa. Zanim skupimy się na kwestii aranżacji, warto kilka słów poświęcić stylistyce i trwałości. Ławki to elementy małej architektury, które mają duży potencjał wpływania na otoczenie, dlatego muszą zostać wyjątkowo starannie dobrane do charakteru danego miejsca. Bez problemu można znaleźć w ofercie producentów zarówno ławki o nowoczesnym designie, jak i w klasycznej stylistyce. Te ostatnie szczególnie dobrze powinny sprawdzić się w przestrzeniach zabytkowych, na starówkach i wszędzie tam, gdzie dominuje w architekturze klasyczna stylistyka. Za to nowoczesny design idealnie będzie harmonizował z nowoczesnym otoczeniem biurowców, ale także na osiedlach.

Ważny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane meble miejskie. W jednych miejscach sprawdzą się lepiej ławki stalowe lub betonowe, w innych – wystarczą drewniane. Tam, gdzie istnieje większe zagrożenie aktami wandalizmu, trzeba koniecznie postawić na trwalsze rozwiązania.

Aranżacja w przestrzeni

To, w jakich miejscach zostaną umieszczone ławki miejskie, nie może być dziełem przypadku. O ile właściwie zaaranżowana przestrzeń zyska funkcjonalność i będzie chętnie użytkowana przez mieszkańców miasta, o tyle błędy w meblowaniu mogą doprowadzić do unikania przestrzeni przez potencjalnych użytkowników, a w rezultacie miejsca staną się bezużyteczne.

Aranżując ławki w przestrzeni miejskiej, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, gdzie zostaną ustawione, ale również, w jakim sąsiedztwie. Należy dopasować cechy i funkcje ławek do charakteru określonego miejsca. Trzeba wziąć pod uwagę, że ławki służą nie tylko wypoczynkowi i relaksowi, ale także często są miejscem spotkań, czyli pełnią rolę społeczną. To nie jest wcale bez znaczenia. Gdy pominie się ten istotny aspekt, ławki mogą nie przypaść do gustu użytkownikom.

Umiejscowienie ławek ma swoje prawa. Należy zachować odpowiednią odległość do pasa ruchu pieszego, a także właściwą odległość pomiędzy samymi ławkami. Unika się umieszczania tych elementów małej architektury naprzeciwko siebie, żeby nie obniżać komfortu korzystania z ławek (nie wszyscy lubią siedzieć, spoglądając w twarz nieznajomym).

Bez względu na to, czy w miejskiej przestrzeni umieszczane są betonowe ławki, stalowe, drewniane, czy wykonane z innego dowolnego materiału, należy spojrzeć na te meble miejskie z perspektywy funkcjonalności, trwałości i estetyki. Dopiero wtedy można dobrać odpowiedni model do wybranej przestrzeni, podnosząc jej walory i nie zatracając jednocześnie jej dotychczasowego charakteru.

Więcej na komserwis.pl