Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie wody w domu. Zmiana nawyków, szybki prysznic, zainstalowanie specjalnej spłuczki lub zmywarki – to wszystko pozwala na obniżenie rachunków za wodę. Schody jednak zaczynają się wtedy, gdy chodzi o zmniejszenie jej użycia w zakładach przemysłowych, gdzie nie dość, że stosuje się jej znacznie więcej, to jeszcze dodatkowo standardowe rozwiązania nie zawsze dają optymalne rezultaty.

W wielu firmach stosuje się bardzo duże ilości wody, między innymi w branży przetwórstwa warzyw i owoców, ale nie tylko, ponieważ również wykorzystuje się ją w wielu innych gałęziach przemysłu. Woda jest jednocześnie tym surowcem, który często jest marnowany poprzez nieodpowiednie zarządzanie, dlatego też przekłada się do na wyższe koszty związane z działalnością firmy.

 

Rozwiązania stosowane w przemyśle w celu zmniejszenia ilości wody:

  • oznaczenie i wyeliminowanie miejsc, gdzie zachodzą straty wody, na przykład przecieki, a także zidentyfikowanie i zmiana lub eliminacja niewydajnych procesów
  • zmiana procedur oraz urządzeń używanych w fabrykach oraz ich regularna konserwacja i modernizacja
  • ponowne zużywanie ścieków w połączeniu z systemami oczyszczania wody
  • stosowanie specjalnych systemów automatyki pozwalających na ograniczenie zużycia wody

 

Gdzie zwrócić się po pomoc?

Dzisiaj rozwiązania w zakresie oszczędności wody w firmach oferuje wiele firm, między innymi firma Schneider Electric, która ma wieloletnie doświadczenie w realizacji instalacji skupionych na podwyższaniu efektywności energetycznej budynków.

 

Firmy zajmujące się prowadzeniem działań w kierunku zmniejszenia zużycia wody jak Schneider Electric przede wszystkim prowadzą kompleksowe prace mające na celu uzyskanie jak najwyższych oszczędności przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań skupiających się jednocześnie na mniejszym zużyciu wody oraz energii elektrycznej. Dostarczają swoim klientom pełne rozwiązania zasilania i sterowania procesami wraz z usługą ich montażu oraz uruchomienia.