To, co widzimy za oknami naszego mieszkania, przekłada się w realny sposób na stan naszego zdrowia. Gdy w niedalekiej okolicy nie znajdują się parki czy inne miejsca sprzyjające aktywności fizycznej, to prawdopodobnie będziemy wykonywać jej mniej. Podobnie jest z placami zabaw dla dzieci. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania sprawdźmy, czy jego otoczenie pozwoli nam żyć zdrowo i szczęśliwie.  

 15099945554_17ff5cd795_k

Jakość chodników i ścieżek rowerowych

Mieszkając w tak dużym mieście jak Kraków wydaje się, że przemieszczanie się tylko z pomocą własnych mięśni lub dzięki komunikacji miejskiej jest wręcz niemożliwe. Kiedy jednak spojrzymy na osiedla, których infrastruktura przedstawia wysoki poziom, to zauważymy, że większość mieszkańców chętniej podjedzie do pracy rowerem niż samochodem.

 

Przyjemny cień drzew

Drzewa nie tylko stanowią świetny punkt do budowania zrównoważonego miejskiego krajobrazu, ale wpływają również na nasze samopoczucie. Możliwość obserwowania koron drzew z okien mieszkania uspokaja i nastraja pozytywnie.

 

„Ukryte ścieżki”

Im większy dostęp do natury posiadamy, tym prawdopodobnie będziemy zdrowsi. Jednak przechadzanie się codziennie tą samą trasą w parku po pewnym czasie staje się nudne. Warto więc szukać lokum na osiedlu, które nie pokazuje wszystkich swoich kart od razu. Prądnik Biały w Krakowie przecinają linie uroczych strumyków, których odkrywanie będzie swoistą przygodą.

 

Społeczność i jej wartości

Z sąsiadami przyjdzie nam spędzić resztę czasu w danym mieszkaniu. Istotne jest więc to, by posiadali podobny system wartości do naszego. W swoim domu musimy czuć się bezpiecznie, a nie osiągniemy tego, jeśli nie będziemy potrafili porozumieć się z otaczającymi nas ludźmi. Przed zakupem lokum sprawdźmy społeczności w różnych częściach Krakowa – np. centrum i Prądniku. Porównajmy je i zdecydujemy, z kim chcemy spędzić kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.

 

Sport i rekreacja

Jak podkreślają eksperci z geogrupa.pl najzdrowsze dzielnice oferują różnorodność i wszechstronność w kwestii aktywnego spędzania czasu. Obok zadbanych szlaków dla pieszych znajdziemy w nich również liczne boiska, wydzielone skwery, czy nawet profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Niedaleko takich osiedli powstają centra fitness, kluby sportowe i baseny.

 

Natężenie ruchu

Ograniczony ruch samochodowy, zarówno pod względem częstotliwości i szybkości, z pewnością przyczynia się do tworzenia zdrowej okolicy. Jednak co sprawia, że duży ruch jest dla nas niebezpieczny? Ilość spalin emitowanych przez samochody można porównać z tymi wytwarzanymi przez największe fabryki. Dla innych dodatkowo nie do zniesienia może okazać się hałas.