Sprzęgła są zwyczajowo okrągłymi elementami mechanicznymi z zębami rozmieszczonymi w ich obwodzie. Te zęby blokują się z zębami drugiego biegu, a tym samym przenosząc siłę i ruch między nimi. Takie narzędzie jest jednym z najważniejszych elementów w systemie robotyki i w każdym systemie napędowym, dlatego odpowiedni ich wybór ma ogromne znaczenie. Dzisiaj specjaliści z admech.pl tłumaczą jak dopasować sprzęgła idealne do swoich potrzeb.

Po co komu sprzęgła?

Sprzęgła mogą zwiększać moment obrotowy, zmniejszając szybkość i odwrotnie – ze względu na przepisy dotyczące oszczędności energii, koła zębate nie mogą zwiększać momentu obrotowego ani prędkości. Mimo, iż sprzęgła same w sobie nie są źródłem energii, ale środkiem przenoszenia energii mechanicznej z jednego miejsca na drugie to bardzo mocno wykorzystuje się je w dzisiejszej mechanizacji. Przekładnie mogą również zmieniać kierunek obrotów i przenosić ruch obrotowy z jednej osi na inną oś.

Sprzęgła są stosowane w pięciu głównych celach:

  • Dla odwrócenia kierunku obrotów.
  • Aby zwiększyć lub zmniejszyć prędkość obrotową.
  • Aby zwiększyć lub zmniejszyć moment dostarczony przez system napędowy.
  • By przesyłać ruch obrotowy z jednej osi na drugą oś.
  • Dla pewność, że istnieje synchroniczny ruch kołowy między osiami.

Stosunek działania sprzęgła można określić przez zliczenie liczby zębów na każdym biegu. Na przykład, jeśli jedno koło ma 50 zębów, a drugie ma 25 zębów, wówczas współczynnik przełożenia wynosi 1: 2. Specjaliści z admech.pl w tym kontekście w szczególny sposób polecają sprzęgła marki GIRARD jako te zawsze stające na wysokości zadania.

Biegi sprzęgła można podzielić na kilka kryteriów:

  • Zależność geometryczna pomiędzy osiami ruchu.
  • Liczba etapów.
  • Prędkość obrotowa.
  • Precyzja produkcji.

Można też wyróżnić różną liczbę etapów – te które mają 1 stopień są wtedy, gdy dwa koła zębate są połączone ze sobą natomiast te mające 2 stopień są wtedy, gdy trzy koła zębate połączone ze sobą. O wszystkie powyższe czynniki i kryteria powinna się opierać właściwa diagnoza tego, jakie sprzęgło powinno się dobrać do realizowanego zadania, które to ma się zamiar z ich udziałem wykonać. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się specjalistów.

Więcej na: http://admech.pl/Marki/Zero-Max/