Badania USG to jedne z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Są  szybkie, stosunkowo tanie, bezbolesne, a także dające bardzo szeroki obraz, umożliwiający zdiagnozowanie wielu różnych chorób.

Poradnik dla pacjenta – przygotowanie do USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej jest wykonywane specjalnym urządzeniem. Pacjent leży na plecach na łóżku medycznym, ma odsłonięty brzuch i normalnie oddycha. Lekarz smaruje specjalnym żelem ciało pacjenta, a następnie przykłada głowicę aparatu do brzucha. Wykonując powolne ruchy głowicą, może zobaczyć na ekranie aparatu wszystkie narządy wewnętrzne.

Żel pomaga w łatwiejszym prowadzeniu głowicy po ciele pacjenta, ogranicza ilość pęcherzyków powietrza, jest dobrze tolerowany przez skórę oraz łatwy do zmycia.

Jak przygotować się do badania?

Pacjenci, u których będzie się sprawdzać układ moczowy lub układ rozrodczy powinni przyjść na badanie z pełnym pęcherzem. W innym przypadku nie ma takiej konieczności.

W dniu poprzedzającym badanie warto jeść lekkostrawne posiłki, bez surowych warzyw i ciemnego pieczywa. Niewskazane jest spożywanie produktów wzdymających. Lekarze zalecają, by w dzień przed badaniem zażyć środek usuwający powietrze z przewodu pokarmowego, czyli na przykład popularny Espumisan. Nie wystarczy zażycie jednej tabletki. Osobom dorosłym zaleca się przyjęcie 6 tabletek, po dwie rano, w południe i wieczorem.

Na 6 godzin przed badaniem nie należy już nic jeść, pić kawy, herbaty i innych napojów (poza wodą niesłodzoną i niegazowaną). Niezalecane jest palenie tytoniu i żucie gumy.

Przed samym badaniem, mniej więcej na dwie godziny przed nim, należy wypić przynajmniej jedną szklankę wody. Warto wiedzieć, że lekarz w trakcie badania może poprosić pacjenta o opróżnienie pęcherza.

Kiedy warto poprosić lekarza o skierowanie na badanie lub wykonać je prywatnie?

Do wykonania USG jamy brzusznej powinny nas skłonić wszelkie problemy i dolegliwości odczuwane w obrębie brzucha, jak np. biegunki, gazy, częste bóle spastyczne brzucha, nagła utrata wagi, przedłużające się problemy trawienne, podejrzenie zaburzeń czynności wątroby, problemy z nerkami, wyczuwalne palpacyjnie powiększenie narządów wewnętrznych zlokalizowanych w obrębie brzucha.

USG jamy brzusznej to proste badanie, które jak widać, nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Jest w pełni bezpieczne, dlatego może być wykonywane również u kobiet w ciąży. Nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu można je wykonywać bardzo często.

Osoby dorosłe powinny decydować się na takie badanie kontrolnie – raz na kilka lat lub częściej, w przypadku pewnych chorób, dolegliwości czy występowania skłonności genetycznych. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie jest w stanie wykryć większość nieprawidłowości występujących w obrębie jamy brzusznej i układu moczowego.

Więcej na larmed.com.pl.