dentystaStrach przed stomatologiem jest popularny nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Nieprzyjemny zapach i strach przed igłami. Stomatolodzy nie mają łatwej pracy, gdy wystraszone dziecko, przez jeszcze bardziej wystraszonego dorosłego, ma za chwilę mieć pierwszą wizytę u dentysty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Jako rodzic unikaj okazywania słabości, dziecko czuje, kiedy Ty się boisz i samo przeżywa niepokój. Pierwsza wizyta u dentysty zadecyduje o stosunku dziecka do stomatologów, nie strasz go takimi słowami jak “zastrzyk”, “igła” lub “borowanie”. To co jest straszne dla Ciebie, nie musi być straszne dla Twojego dziecka. Przed wizytą usiądź z dzieckiem i wytłumacz mu wszystko o stomatologu.

Wytłumacz dziecku takie kwestie jak:

  • Dlaczego idziecie do dentysty?
  • Co robi dentysta?
  • Jak wygląda wizyta u stomatologa?
  • Dlaczego musimy dbać o zęby?

Przed pierwszą wizytą nie poruszaj kwestii, czy wizyta u dentysty boli, sama świadomość, że ktoś cierpiał, odbierana jest ze zdwojoną siłą.

5 sposobów na przekonanie dziecka do wizyty u dentysty

  • Nie ucz dziecka strachu – postaraj się stworzyć pozytywne skojarzenia związane z dentystą. Dziecko, które uczy się funkcjonowania świata jest ciekawe. Nie narzucaj mu swoich odczuć związanych z wizytą u dentysty. Pozwól na wyrobienie własnej opinii na temat swojego stomatologa. Zbuduj pozytywną historię wokół dentysty, zaciekaw malucha opowieściami o stomatologu. Jak tego dokonać? Możesz wykorzystać zabawne nazwy dla urządzeń. Postaraj się, aby wizyta u dentysty była tak ciekawa jak wycieczka do zoo.
  • Przećwicz w domu wizytę u dentysty – zamień pokój dziecka na mini gabinet dentystyczny, zbudujesz tym pozytywne wspomnienie w jego głowie. Dowie się, jak wygląda praca dentysty, a poprzez zabawę możesz wytłumaczyć dlaczego chodzi się do stomatologa.
  • Oszczędź dziecku bólu – jeżeli dziecko boli ząb, nie czekaj kilka godzin tylko od razu udaj się do dentysty. Jeżeli będzie długo cierpiało już na zawsze będzie kojarzyło dentystę z bólem i możliwe, że będzie się bało kolejnej wizyty. Poproś o znieczulenie. Na początek, jeżeli jest to możliwe, niech oswoi się ze znieczuleniem podtlenkiem azotu. Dopiero podczas kolejnych wizyt oswój dziecko z igłą.
  • Daj nagrodę za bycie dzielnym – ważne jest również to, w jaki sposób zachowamy się zaraz po wizycie. Nie obiecuj przed wejściem do dentysty, że za bycie grzecznym coś otrzyma. Zastosuj metodę nagrody dopiero po wizycie. Nie musi być to zabawka może to być buziak lub przytulenie. Istotne, aby dziecko czuło się bezpieczne.
  • Zabierz ulubioną zabawkę dziecka – posłuży do rozpraszania uwagi dziecka, może to być pluszak czy samochodzik, ważne aby przez chwilę oderwało wzrok od “narzędzi tortur” stomatologa. Alternatywnym rozwiązaniem może być cały czas mówienie do dziecka. Będzie miało świadomość, że nie jest samo. Innym sposobem na rozproszenie uwagi jest trzymanie za rękę.

Jak wybrać dentystę dla swojego dziecka?

Idealny dentysta dziecięcy powinien umieć rozmawiać z Twoim dzieckiem, zająć je opowiadaniem o jego zainteresowaniach. Wybierz ośrodek stomatologiczny, który jest kolorowy, ma obrazki dla dzieci i przyjemny personel. Dentysta dziecięcy wykorzystuje kolorowe kubeczki, czy inne plastikowe rzeczy jednorazowego użytku, tak aby dziecko nie czuło się przytłoczone https://solomedica.pl/pl/c/%E2%80%A2-ZABAWKI-maly-pacjent/70 Znajdź dla swojego dziecka takiego stomatologa jakiego sam byś chciał mieć. Pamiętaj, że dentysta powinien być nie tylko fachowcem w swojej profesji, ale także powinien umieć stworzyć przyjazną atmosferę w gabinecie.

Uwaga! Nie zmieniaj dziecku dentysty, jeżeli to nie jest konieczne! Jeżeli dziecko dobrze się czuje na fotelu u danego dentysty, postaw tylko na niego.