Dekoracja wnętrza za pomocą fototapety nie jest tak prosta jak może się wydawać. W artykule przedstawimy kilka kwestii, które warto wziąć pod rozwagę.

Fototapety wróciły do łask dekoratorów, ale jest to produkt bardzo zróżnicowany. W ofertach marketów budowlanych są fototapety gotowe, kupowane w rolkach, mają ściśle określone wymiary i stosunkowo niewielki wybór motywów. Fototapety na ścianę, które drukowane są na indywidualne zamówienie to całkiem inny produkt. Na ścianie mamy kolorowe zdjęcie lub grafikę, w dużych rozmiarach i to jest jedyne podobieństwo do fototapety z marketu. Fototapety drukowane na nasze zamówienie wymagają od nas czegoś więcej niż prosty wybór w markecie, swoja fototapetę musimy wykreować.

Luxury contemporary elegant armchair with stool and lamp

Pierwszy etap kreacji naszej fototapety to decyzja o wyborze zdjęcia do wydruku. Mamy do wyboru kilka do kilkunastu milionów zdjęć, na szczęście pogrupowanych w kategorie, możemy także użyć wyszukiwarki. Na początek oglądajmy bez nastawienia na szybkie decyzje. Kiedy zobaczymy co oferują nam bazy zdjęć, możemy zastanowić się nad wyborem. Zdjęcia możemy dobierać według tematów, które nas interesują, np. kwiaty, pejzaż, miasto itd. Możemy również dobierać kolorystycznie, ponieważ są kategorie, które umożliwiają przeglądanie zdjęć w tonacji brązowej, żółtej, zielonej itd. Obydwie opcje można pogodzić i na przykład wybrać pejzaż odpowiadający nam kolorystyką. Trzeba pamiętać, że fototapety to duże dekoracje, które całkowicie odmienią wnętrze, dlatego zalecana jest ostrożność. Trzeba wyobrazić sobie, jak zdjęcie będzie wyglądało na ścianie albo skorzystać z wizualizacji w panelu zakupu. Jak ożywić nudne wnętrze nudne i przeciwnie – jaką fototapetę wybrać do kolorowego wnętrza? Pomoc zawodowego projektanta wnętrz jest w tym wypadku nieoceniona.

Living room

Wyboru zdjęcia nie można dokonywać bez świadomości do jakiego wnętrza jest przeznaczona. To oczywiście kwestia indywidualna, rzecz gustu, ale zdjęcia, które będą świetnie wyglądały na ścianie w salonie, niekoniecznie sprawdzą się w biurze. Drugi aspekt to wymiary ściany i umeblowanie pokoju. Wymierzając ścianę i wpisując wymiary zdjęcia do panelu zamówienia otrzymujemy jednocześnie proporcje wymiarowe pomocne w kadrowaniu zdjęcia. Kadrując zdjęcie wybieramy do wydruku fragment, który nam odpowiada. Trzeba jeszcze sprawdzić, czy fotele ustawione przy ścianie z fototapetą nie zasłonią jakiegoś ważnego elementu graficznego. Kadrowanie może pomóc, ale czasem trzeba sobie pomóc zmiana wymiarów fototapety. Jeśli cała (lub prawie cała) dolna cześć ściany będzie zasłonięta meblami, to po co tam kleić fototapetę? Łatwiej będzie ten fragment pominąć (po prostu pomalować na neutralny kolor), co dodatkowo obniży nam koszt o kilkanaście procent ( a nawet więcej). Kadrując zdjęcia musimy uważać, żeby nie wybierać zbyt małego fragmentu, ponieważ duże powiększenie spowoduje obniżenie jakości. Piksele będą zbyt powiększone, co nie będzie dobrze wyglądało na wydruku. Oczywiście jest to również kwestia odległości, z jakiej oglądamy fototapetę. W mieszkaniu ten problem może wystąpić częściej niż w biurze.

image021

Fototapety to nie tylko ładna dekoracja, mogą pełnić również inną rolę. Najciekawszy przykład to fototapeta 3d, czyli motyw, który potrafi wywoływać złudzenie optyczne. Poprzez wybór odpowiedniego zdjęcia na fototapetę mamy wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Ten efekt jest wykorzystywany w małej kuchni, czasem także w salonie i w innych pomieszczeniach.

Kreowanie własnej fototapety to trudne, ale fascynujące zajęcie. W efekcie otrzymujemy produkt niepowtarzalny, nawet jeśli to samo zdjęcie wykorzystał ktoś inny. Zanim kupimy fototapetę do swojego wnętrza, zwracajmy uwagę na to, co zobaczymy u znajomych, w kawiarni, cukierni, w spa i w wielu innych miejscach. Oglądajmy również wizualizacje, to znakomita inspiracja dla naszych pomysłów.