Teatr jest miejscem, w którym nie ma możliwości powtórzenia scen. Aktorzy muszą więc być perfekcyjnie przygotowani, aby zapewnić widzom jak najlepszy spektakl. Liczy się w dużej mierze gra ciałem, mimiką twarzy jak również gestami. Oczywiście istotna jest także odpowiednia ekspresja głosu, często bowiem w teatrze do dzisiaj nie stosuje się żadnych urządzeń nagłaśniających. Widzowie jednak muszą nie tylko dobrze słyszeć, ale także bez problemu rozumieć to, co wypowiadają aktorzy.

 

Mimika i gesty – podstawa gry aktorskiej
Najważniejszą kwestią dla każdego aktora jest właściwa gra ciałem. Mimika twarzy jak również gesty są w stanie bowiem przekazać bardzo wiele. W połączeniu z właściwą barwą głosu pozwalają doskonale wyrazić swoje emocje jak również przekazać to, co autor chciał pokazać w danej sztuce. Dlatego też aktorzy przygotowując się do swoich ról godzinami ćwiczą mimikę i gesty przed lustrem. Dzięki temu widzą, czy wszystko wychodzi tak jak powinno lub ewentualnie które kwestie wymagają poprawy. Poza tym wielu aktorów regularnie pobiera lekcje dykcji, aby na scenie wypaść jak najlepiej.

proba
Kunszt aktorski – idealna gra
Na pewno efekty pracy aktorów możemy podziwiać na scenie teatru. W miejscach takich jak Teatr Szekspirowski dodatkowo wyzwaniem dla nich jest zmierzenie się z niezwykle trudną sztuką wspaniałego twórcy jak również świadomość, że będą porównywani do wielu innych, znanych aktorów grających wcześniej te same role. Jednak pomimo tego wielu aktorów z uwielbieniem gra właśnie w takich sztukach. Na stronie teatrszekspirowski.pl można zapoznać się z repertuarem teatru, w tym także obsady aktorskiej. Daje się zauważyć, że niektóre nazwiska od długiego czasu znajdują się na afiszach teatralnych. Aktorzy ci jednak są bardzo cenieni za odtwarzane przez siebie role, wymagające bardzo dużego skupienia i przygotowania. Wielu z nich potwierdza że gra w sztukach Szekspira wymaga specjalnego przygotowania do każdej roli i niezwykle długich treningów mimiki.