Jak w każdej dziedzinie, także w informatyce słyszymy o nowościach, które mają zmienić funkcjonowanie firm, systemów i organizacji oczywiście na lepsze. Jedną z takich innowacji jest ITIL, którego zasady wprowadzane są w coraz to większej ilości przedsiębiorstw. Co to jest i czy rzeczywiście ta metodyka daje wymierne korzyści?

ITIL – Information Technology Infrastructure Library

Na początek spróbujmy zdefiniować to pojęcie. Otóż ITIL jest to pewna idea, która narodziła się w latach 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Wówczas po raz pierwszy stworzono zbiór pewnych zasad, kodeks nazywany dzisiaj właśnie biblioteką, opisujący skuteczne i efektywne usługi informatyczne. Ponieważ dział IT nieustannie się rozwija, zdobywa coraz większą odpowiedzialność za funkcjonowanie firmy, to dzisiaj powstało już trzecie wydanie ITIL, składające się z pięciu opracowań, opisujących cykl życia usługi.

Warto podkreślić, że choć istnieją programy bazujące na ITIL, to jednak samo ono nie jest oprogramowaniem. Co więcej – ITIL nie zawiera także gotowych schematów, algorytmów postępowania. Jest to jedynie zbiór wskazówek i możliwości. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest zainwestować w szkolenie dla pracowników przez profesjonalną firmę.

ITIL – zarządzanie projektami

Jakie wymierne korzyści przynosi nam wprowadzenie zasad metodyki ITIL w zarządzaniu projektami w firmie? Czy to się naprawdę opłaca? Zdecydowanie tak, lecz pod warunkiem, że pracownicy zostaną naprawdę dobrze przeszkoleni. Wówczas kierowanie się wskazówkami, zasadami i błędami opisanymi w ITIL pomoże nam przede wszystkim na znaczną redukcję kosztów oraz wygenerowanie dzięki temu większych oszczędności, które z kolei możemy przeznaczyć na dalszy rozwój firmy.

tr2

Co więcej – dzięki wprowadzeniu doskonałej organizacji pracy zwiększamy znacząco produktywność oraz ulepszamy jakość. Dodatkowo wpływamy na polepszenie komunikacji zarówno wewnątrz firmy jak i w relacjach z klientami i innymi podmiotami. To wszystko przyczynia się szybko do wzrostu znaczenia firmy, umocnienia jej pozycji na rynku oraz możliwości dalszego rozwoju.

Inprogress – szkolenia ITIL

Jak widać – wprowadzenie metodyki ITIL zdecydowanie może przynieść wymierne korzyści każdej firmie. Dlatego warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy dokładnie wytłumaczą pracownikom zawiłości tej biblioteki.

Takimi fachowcami w zakresie ITIL jest bez wątpienia zespół firmy Inprogress. Są to osoby wykształcone, posiadające liczne kursy i certyfikaty. Sama firma zaś może pochwalić się licznymi osiągnięciami, w tym uznanymi na całym świecie akredytacjami oraz prestiżowymi nagrodami. Poznaj szczegóły szkoleń ITIL na stronie https://inprogress.pl/szkolenia/uslugi-it/itil/