Firmy budowlane i inne gałęzie ciężkiego przemysłu polegają na wykorzystywaniu dużych maszyn do przemieszczania ziemi i przedmiotów oraz do wykonywania wielu innych zadań. Pracownicy zazwyczaj uczą się, jak używać ciężkiego sprzętu w pracy, poprzez formalne praktyki lub uczęszczanie na szkolenia na operatorów wózka widłowego. Wynagrodzenie takich pracowników różni się w zależności od typu używanego przez nich sprzętu. Jednak znaczenie ma tu również fakt, czy zdecydujemy się na pracę w Polsce, czy za granicą.

Kurs na wózki widłowe – czy to się opłaca?

Zacznijmy od podstaw – szkolenie na operatora wózka widłowego trwa maksymalnie dwa tygodnie i kosztuje 300-500 zł. Patrząc perspektywicznie są to niewielkie nakłady, które mogą przełożyć się na znalezienie dobrze płatnej pracy – podkreślają eksperci z dzwignice.pl. W Polsce wynagrodzenie w tym sektorze sukcesywnie wzrasta, jednak nadal nie jest to poziom europejski czy amerykański. Warto więc przed przystąpieniem na kurs na wózki widłowe upewnić się, czy jego organizator może zapewnić nam ogólne, akceptowane na całym świecie uprawienia. Nie musimy od razu pakować się i wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy, jednak zawsze lepiej być przygotowanym na wszystko.

To ile zarobimy w Polsce?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wszystko zależy oczywiście od tego, jaki kurs operatora maszyn budowlanych skończyliśmy, jakie posiadamy doświadczenie zawodowe oraz w jakiej firmie się zatrudnimy. Zadziwiającym może okazać się fakt, że niejednokrotnie osoba na takim samym stanowisku w jednym przedsiębiorstwie jest w stanie zarobić 2 tys. zł więcej, niż jej odpowiednik w innym miejscu pracy. Należy więc zadawać sobie sprawę z tego, że średnie zarobki np. po kursie na wózek widłowy powinny oscylować w granicy 2,8 tys. zł brutto.

A jak to wygląda za granicą?

Doświadczony operator wózka widłowego może zdecydować się na wyjazd do pracy (nawet sezonowej) do naszego zachodniego sąsiada lub do krajów skandynawskich. Tam powinien otrzymać najwięcej, ponieważ w przeliczeniu może to być od 7 do nawet 10 tys. zł na miesiąc. Należy mieć na względzie jednak fakt, że wielokrotnie będzie od nas wymagana jeszcze znajomość obcego języka.