Przeglądając stronę internetową, zwraca się uwagę przede wszystkim na to, co się na niej znajduje. Jednak by można było szybko dotrzeć do najbardziej interesujących treści, ważna jest też dobra nawigacja i funkcjonalność. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://softwaredlabiznesu.piszecomysle.pl/

Projekt strony internetowej jest więc dość skomplikowany. Pomimo tego, że składają się na niego tylko trzy elementy – treść, grafika i język programowania, nie zawsze łatwo jest je ze sobą połączyć. Największym wyzwaniem są przede wszystkim te serwisy, które trudno jest zaszufladkować. Do takich zaliczyć można strony, jakie oferują i sprzedaż i udostępniają treści lub multimedia, a przy tym znajduje się na nich mnóstwo kategorii do wyboru.

W przypadku takiej witryny najważniejsza będzie jej użyteczność i funkcjonalność, a efektowność będzie musiała zejść na dalszy plan. Jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę to, że każdy odbiorca chciałby w kilka sekund znaleźć to, czego poszukuje. Nie można więc się dziwić, że od jakiegoś czasu stałym elementem na rozbudowanych witrynach jest wewnętrzna wyszukiwarka. Na wprowadzenie tego elementu decydują się również właściciele sklepów internetowych. Dzięki niemu nie trzeba pokonywać całej gałęzi rozbudowanego menu, by w końcu znaleźć ten produkt czy tę treść, jaką internauta jest zainteresowany. Ponadto taki pasek wyszukiwarki w znikomym stopniu wpływa na to, w jaki sposób strona się prezentuje. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a przy tym, jego wygląd można dostosować do designu całej witryny.

6812411449_01a102d64d_o

Pomimo tego, że taki pasek wyszukiwarki jest prosty w obsłudze, należy poświęcić mu sporo czasu podczas projektowania, by po wpisaniu danej frazy wyświetlała się odpowiednia zawartość strony. Z tego też powodu projektowanie serwisów internetowych jest dość złożonym procesem, który wymaga wiedzy i umiejętności spojrzenia na serwis w taki sposób, jak przeciętny użytkownik sieci. Nie każdy posiada taką umiejętność, o czym można się niejednokrotnie przekonać, przeglądając liczne strony internetowe. Niektóre z nich nie wyświetlają się dobrze we wszystkich przeglądarkach czy na wszystkich urządzeniach mobilnych. W innych można zauważyć problem z nawigacją, w tym z prawidłowym rozmieszczeniem poszczególnych elementów, do jakich lokalizacji internauci zdążyli się przyzwyczaić.

Niektórzy, chcąc uzyskać bezstronną opinię na temat swojej strony, dodają ją do serwisu, gdzie użytkownicy mogą ocenić większość elementów, z jakich się ona składa. Jest to dobry sposób, by dowiedzieć się, czy fachowiec, jakiemu zleciło się projektowanie stron www, faktycznie wywiązał się ze swojego zadania. Jednak w momencie, gdy strona nie uzyska dobrej opinii, zleceniodawcy nie pozostaje najczęściej nic więcej, jak tylko ponowne poszukanie eksperta, który ulepszy serwis. By tego uniknąć, lepiej od razu postawić na rzetelną firmę, a z takich znany jest między innymi Kraków. W ten sposób zamieszczeniu strony w Internecie nie będzie towarzyszyć niepokój, a radość z faktu, że witryna prezentuje się dokładnie tak, jak powinna, czyli zgodnie z założeniem.