Gdynia, pomimo tego, że jest stosunkowo młodym, bo niespełna stuletnim miastem, kryje wiele ciekawostek i tajemnic, z których sprawy nie zdają sobie nie tylko turyści, ale często również mieszkańcy. Poznaj najważniejsze z nich, a gwarantujemy, że już nigdy nie spojrzysz na to miasto w taki sam sposób. Zapraszamy do lektury!


1. ORP Błyskawica to najstarszy zachowany niszczyciel na świecie

Okręt Rzeczypospolitej Polskiej Błyskawica to niszczyciel, który trafił do floty Marynarki Wojennej w 1937 roku. Jego rola okazała się nieoceniona podczas II Wojny Światowej – okręt służył Marynarce od pierwszych, aż po ostatnie dni walk. Polscy artylerzyści, z pokładu Błyskawicy, zestrzelili wiele samolotów nieprzyjaciela, czym z dumą zapisali się na kartach historii. Podczas wojny niszczyciel wielokrotnie był ostrzeliwany i uszkadzany, a mimo to przetrwał i powrócił do gdyńskiego portu w roku 1947. Obecnie pełni funkcję okrętu-muzeum.

2. Sea Towers – wieżowce na morzu

Sea Towers to dwie imponujące wieże, które stały się wizytówką nowoczesnego ducha Gdyni. W kompleksie mieszczą się lokale o charakterze mieszkalnym oraz biurowo-usługowym. Niższa z wież ma 29, wyższa – 38 kondygnacji. Tym samym Sea Towers piastują zaszczytne 12. miejsce w rankingu najwyższych polskich budynków. Co ciekawe, jeszcze w roku 1930, w miejscu, w którym obecnie stoją słynne wieże, znajdowało się… morze. Z tego względu, przed rozpoczęciem budowy kompleksu, konieczne było utwardzenie i zagęszczenie gruntu.

3. Muzeum Emigracji – jedyne w Polsce

Gdynia, jako jedyne miasto w Polsce stworzyła miejsce, będące świadectwem emigracji naszych rodaków. Miejsce, które pełni od 2015 roku rolę Muzeum Emigracji, zostało wybrane nieprzypadkowo i dodaje całej atrakcji niepowtarzalnego charakteru. Miejscem tym jest Dworzec Morski, zlokalizowany przy Nabrzeżu Francuskim. To właśnie stąd, w dwudziestoleciu międzywojennym tysiące Polaków odpłynęło na zachód, by na zawsze opuścić ojczyznę.

4. Największy Park Naukowo-Technologiczny w Polsce

W położonej przy granicy z Sopotem dzielnicy Redłowo mieści się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, czyli ośrodek wspierający firmy z nowatorskimi pomysłami. Obiekt oddany został do użytku w roku 2001 i od tamtego czasu, za sprawą ogromnego zainteresowania, był niemal nieustannie rozbudowywany. W roku 2013, po ostatnich pracach, Park ogłoszony został największym tego typu obiektem w Polsce – aktualnie jest w stanie pomieścić aż 400 firm, zatrudniających łącznie nawet 2500 osób.

5. Najlepsze miasto w Polsce

W rankingach na najlepsze polskie miasto do życia, Gdynia regularnie wygrywa (albo przynajmniej trafia do pierwszej trójki). Za co mieszkańcy uwielbiają to miasto? Najczęściej podkreślane aspekty to doskonale zorganizowany transport publiczny, wysokiej jakości opieka zdrowotna czy rozległe ścieżki rowerowe. Prawda, że Gdynia to miasto, które potrafi zaskoczyć? Już dzisiaj zarezerwuj hotel, pensjonat lub pokoje gościnne (których w Gdyni nieustannie przybywa) i poczuj magię tego niezwykłego miasta na własnej skórze!

Wybierasz się do Gdyni? Odwiedź koniecznie: http://www.willamewa.pl/