Odpowiedni serwis samochodu przed zimą jest rytuałem każdego kierowcy. W momencie, kiedy temperatura powietrza zaczyna spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza, każdy kierowca powinien wybrać się na wymianę opon. W temperaturze poniżej siedmiu stopni właściwości mieszanki stosowanej do produkcji opon letnich traci swoje właściwości jezdne. W takiej temperaturze wskazane jest używanie opon zimowych, do których produkcji używa się mieszanek o innych właściwościach gwarantujących wyższą przyczepność w warunkach zimowych. Wymiana opon to jedynie początek wizyty u mechanika.


W dalszej kolejności dobry mechanik przyjrzy się naszym hamulcom. Dokładnie spojrzy na klocki hamulcowe i tarcze. Jeśli zauważy, że nie dają one gwarancji skutecznego hamowania w warunkach zimowych, to wówczas zaproponuje ich wymianę. Wymiana będzie nas trochę kosztować, ale czy można kalkulować nasze bezpieczeństwo i przeliczać nasze życie i zdrowie na wartość elementów układu hamulcowego?
Po przeglądzie układu hamulcowego warto, aby mechanik zajął się wycieraczkami, jeśli sami wcześniej tego nie zrobiliśmy. Warto przed zimą wymienić pióra wycieraczek, aby gwarantowały skuteczne usuwanie wody z szyb. Dobra widoczność, to podstawa bezpiecznego prowadzenia samochodu. Jeśli chodzi o widoczność i długość trwania nocy w okresie zimowym, to istotnym jest, aby mechanik sprawdził oświetlenie samochodu.

winter-tires-2861853_1280
Bardzo ważnym elementem zimowego serwisu samochodu powinna być wymiana oleju. Olej według wielu mechaników powinien być wymieniany w samochodzie co najmniej raz w roku. Zimowy serwis samochodu może być ku temu doskonałą okazją. Przy okazji wymiany oleju warto też wymienić filtry w samochodzie, aby mieć gwarancję, że samochód nie zawiedzie nas w czasie zimy.
Takie przygotowanie samochodu będzie nas nieco kosztowało, ale dzięki temu możemy powiedzieć, że mamy wóz przygotowany do zimy, że zima nas nie zaskoczy. pozostaje zatem mieć nadzieję, aby zima nie zaskoczyła drogowców.
Dobrze przygotowany do zimy samochód nie gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa, ważna pozostaje wyobraźnia kierowcy i dostosowanie prędkości do warunków jazdy, a w bardzo złych warunkach i przy braku doświadczenia za kierownicą warto udać się w podróż środkiem komunikacji publicznej.

Więcej na twojmechanik.com.