Na rynku można znaleźć różne systemy CMS: darmowe i płatne, uniwersalne i dedykowane. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te ostatnie. To oprogramowanie szyte na miarę, które dostosowywane jest ściśle do potrzeb użytkownika.

Na świecie miliony stron funkcjonują w oparciu o jakiś system CMS. Najpopularniejsze darmowe to WordPress, Joomla i Drupal. Wiele serwisów wykorzystuje jednak płatne oprogramowanie. Tutaj można wyróżnić uniwersalne, licencjonowane CMS-y oraz dedykowane, wykonywane na zamówienie konkretnego klienta. Szczególnie te ostatnie mają w sobie duży potencjał, zapewniają bezpieczeństwo i idealnie odpowiadają potrzebom użytkowników. Zanim jednak przyjrzymy się bliżej dedykowanemu oprogramowaniu, warto w kilku słowach wyjaśnić, czym tak naprawdę są CMS-y.

proded6

System CMS – co to jest?

Popularny w użyciu termin CMS to po prostu skrót z języka angielskiego odnoszący się do Content Management System. Chodzi tutaj o system zarządzania treścią. Z jednej strony takie oprogramowanie pozwala szybko i łatwo (to zależy jednak od konkretnego systemu) utworzyć stronę internetową, a później nią zarządzać. Istotą działania systemu CMS jest oddzielenie tego wszystkiego, co jest zawartością serwisu www od jego wyglądu. Dzięki temu można błyskawicznie aktualizować stronę internetową (nawet rozbudowane portale) bez konieczności napisania jakiejkolwiek linijki kodu. To sprawia, że serwisem www może bez problemu zarządzać nawet osoba, która nie ma żadnej wiedzy technicznej. Wszelkie treści wprowadza się za pośrednictwem przyjaznego interfejsu, a następnie są one zapisywane w bazie danych. Takie rozwiązanie pozwala szybko uzupełniać content, zarządzać użytkownikami, a także wprowadzać inne zmiany w obrębie serwisu. Oczywiście zakres tych działań zależy od dostępnych funkcji. W tym miejscu warto wrócić do głównego tematu naszego artykułu.

 proded3

Zalety dedykowanego systemu CMS

O dedykowanym oprogramowaniu często mówi się, że jest szyte na miarę. To wcale nieprzypadkowe określenie. Producent oprogramowania (np. ReasonApps – którego ofertę poznasz na stronie https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-cms) przygotowuje CMS na zamówienie konkretnego klienta. Takie rozwiązanie jest idealne dla biznesu. Dobry producent wykorzystuje przy tym nowoczesną technologię i nieszablonowe rozwiązania, co sprawia, że klient otrzymuje oryginalny produkt, którego nie ma konkurencja. Taki CMS powstaje w oparciu o indywidualne potrzeby użytkownika, a do tego implementowane są wszystkie niezbędne funkcje. W tym przypadku nie ma potrzeby, aby klient szedł na jakiś kompromis w tworzeniu swojego serwisu czy w zarządzaniu stroną www. Jeśli nawet jakaś funkcja okaże się potrzebna już w trakcie tworzenia oprogramowania lub później, można ją bez problemu dodać.

Dużą zaletą dedykowanego systemu CMS dla biznesu jest także większe bezpieczeństwo niż w przypadku darmowego oprogramowania. Dedykowany CMS to zamknięta struktura, do której nie mają dostępu niepowołane osoby i najczęściej hakerzy nie mają okazji, aby przeanalizować osobiście różne pliki takiego CMS-a, co utrudnia atak w przeciwieństwie do np. WordPressa.

Dedykowany CMS to idealne rozwiązanie dla użytkownika, które oczekuje wysokiej funkcjonalności oprogramowania, oryginalności i bezpieczeństwa. Do tego taki CMS można zintegrować z innym oprogramowaniem używanym w firmie.