Wiele osób ma problem z dokonaniem wyboru, czym najlepiej pokryć swój dach. Dlatego dobrze będzie porównać wszystkie cechy obu pokryć jakimi w tym przypadku są dachówka i blachodachówka.

Zaczynając od blachodachówek – przede wszystkim nie nasiąkają one wodą i ich ciężar nie ulega zmianie pod wpływem wilgoci. Wierzchnia strona rdzenia takiego pokrycia jest zabezpieczona powłoką z tworzywa sztucznego, co zapewnia odporność na zarysowania, korozję. Blachodachówki tylko imitują kształt dachówek. Mają wytłoczony wzór, najczęściej na kształt tzw. karpiówki i esówki ( na wzór dachówki zakładkowej). Dostępne są w co najmniej kilkunastu podstawowych kolorach (brąz, odcienie rudości, szarość itd…).

Odnośnie ciężaru materiału… Blachodachówki są lekkie. (1 m2 waży 2-6 kg.). Niestety w kwestii hałasu, nie jest to korzystne. Często słychać odgłosy np. gdy pada deszcz. Ten problem może rozwiązać kupno blachodachówki z tzw. posypką mineralną. Nie wymaga ona konserwacji, jest całkowicie niepalna, nie przenosi hałasów do wewnątrz, nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Ponadto szorstka faktura zatrzymuje śnieg do czasu, aż odtaje w sposób naturalny. Jej lekkość jest z kolei korzystna dla budowy szkieletu dachowego, ponieważ staje się on uproszczony. Materiał „blachodachówkowy” jest także cienki, co ułatwia transport i montaż. Podczas montowania ważne jest, aby kontrolować czy na powierzchni nie powstały rysy. Jeżeli tak, trzeba je koniecznie zabezpieczyć i pomalować farbą renowacyjną, ponieważ pozostawienie ich bez tego, grozi gromadzeniem się rdzy w uszkodzonych miejscach.

Co do utrzymania dachu pokrytego blachodachówką… Co mniej więcej 5-7 lat, należy taki dach umyć. Jednak nie wolno tego robić lejąc wodę od dołu. Grozi to dostaniem się jej pod powierzchnię ocieplającą. Należy polewać go z góry, tak aby woda spływała naturalnie, tak samo jak deszcz. Blachodachówkę najlepiej stosować na dachach o kącie nachylenia połaci powyżej 9-12° (można również na dachach o mniejszym kącie, ale konieczny jest wtedy montaż sztywnego poszycia), dlatego takie pokrycie najlepiej nadaje się na dachy proste, o dużych powierzchniach.

Dachówki z kolei posiadają wiele kształtów. Są ich dwa rodzaje: ceramiczne oraz cementowe. Ten drugi rodzaj barwiony jest w masie, później dodatkowo pokrywany jeszcze dwu lub trzykrotnie farbą akrylową co gwarantuje stałość koloru. Dachówki są ciężkie. (1 m2  pokrycia może ważyć nawet 65 kg). W przeciwieństwie do blachodachówek dobrze tłumią hałas. Konstrukcja dachu pod dachówkę może się wiązać z nieco większymi kosztami, ponieważ ciężar trzeba rozłożyć inaczej (większe zużycie drewna ). Jeżeli dom pokryty dachówką stoi w miejscu zacienionym lub też osłoniętym od wiatru, czasami może porastać mchem. Na szczęście usunięcie go nie wymaga dużego trudu (wystarczy szczotka ryżowa). Istnieje do tego celu również specjalny preparat Dimousse. Na dachówkach mogą się pojawiać także inne zanieczyszczenia, w momencie gdy dom stoi w okolicy fabryk, zakładów przemysłowych zanieczyszczających powietrze. Do zabezpieczenia przed tym można użyć łatwo dostępnych detergentów.

Dachówka może przykryć stare pokrycie z papy, jednak trzeba brać pod uwagę, czy konstrukcja dachu wytrzyma ciężar dwu elementów. Zostało przyjęte, że dachówka najlepiej sprawdza się na dachach o spadku powyżej 22°. Oczywiście możliwe jest zastosowanie jej na takim o mniejszym kącie nachylenia, jednak trzeba wtedy zapewnić sztywne poszycie z desek i pokryć je papą lub folią. Dachówka przystosowana jest także, do utrzymywania się na powierzchni o kącie do 90 stopni nachylenia. Jednak w takim przypadku, każda z osobna musi zostać dokładnie przymocowana. Dachówka znajduje świetne zastosowanie, także na pokrycie dachów o powierzchni nierównomiernej i skomplikowanej, ponieważ jest nieduża. Zmniejszamy wtedy ilość odpadów, jakie zostają po montażu. Dachówka chociaż droższa posiada znacznie więcej zalet niż blachodachówka. Wybierając materiał na pokrycie dachu kierujemy się bardziej jego trwałością niż estetyką.