Domy pasywne cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Trend proekologiczny sprawia, iż wiele osób chce się walnie przyczynić do ochrony środowiska. W tej sytuacji racjonalnym rozwiązaniem zdaje się być właśnie budowa domu pasywnego. Czym odznacza się ten rodzaj obiektu i jakie różnice niesie ze sobą w stosunku do zwykłego domu jednorodzinnego? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.


dom pasywny

Dom pasywny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

Dom pasywny jest rodzajem obiektu energooszczędnego, jednak nie powinno się go nazywać domem energooszczędnym – jest to wyłącznie jego wariant. Pomimo wielu cech wspólnych występuje pomiędzy nimi jedna, ale za to zasadnicza różnica. Jest nią właśnie wspomniana redukcja energii. Aby ją zauważyć należy odwołać się do liczb. Zatem dom energooszczędny zużywa około 3 litrów oleju opałowego na metr kwadratowy w skali roku. W tej samej skali dom pasywny będzie zużywał oleju na poziomie niespełna 1.5 litra. Wniosek? Zużycie energii po przeliczeniu jest mniejsze w przypadku domu pasywnego i to ponad 50%. W tej sytuacji nasuwa się następujące pytanie – co jest przyczyną niskiej zużywalności energii w domach pasywnych? Za wszystkim stoi projekt budowy. Szczególne miejsce ma w nim warstwa cieplna oraz izolacja okien i drzwi. Specyficzna jest także konstrukcja dachu i ścian. To właśnie te czynniki w sposób zasadniczy wpływają na redukcję zużycia energii. Wiemy już czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego, ale wciąż nie wiemy jakie różnice występują pomiędzy domem pasywnym, a zwykłym domem rodzinnym.

Dom pasywny, a zwykły dom rodzinny.

W przypadku porównania domu pasywnego do zwykłego domu rodzinnego kolejny raz musimy odwołać się do liczb. O ile zużycie energii w przypadku tego pierwszego oscylowało w granicach 1.5l  oleju opałowego, o tyle w przypadku domów jednorodzinnych zwykłych możemy mówić o przestrzeni 7-10l w skali roku. Nie sposób nie zauważyć, iż koszta związane z utrzymaniem są znacznie wyższe w przypadku domu jednorodzinnego. Jednak sam koszt budowy, podobnie jak wykonania projektu jest znacznie niższy. Różnica w cenie polega przede wszystkim na niższych opłatach za materiały oraz wykonanie.  Która alternatywa jest korzystniejsza? Wybór należy do Ciebie. Jeśli interesują Cię doskonałej jakości projekty odwiedź stronę internetową – http://ecoreadyhouse.com/pl/. Satysfakcja gwarantowana.