Analizy przeprowadzone na wybranych serwerach i stronach internetowych potwierdzają, że cyberprzestępczość to dzisiaj chleb powszedni. W Internecie korzystamy nie tylko z rozrywki, ale także załatwiamy swoje sprawy urzędowe i finansowe: rozliczamy podatki czy też korzystamy z internetowego konta bankowego.

Specjaliści z firmy domeny.pl, zajmującej się sprzedażą serwerów i hostingiem stron, potwierdzają, że coraz więcej ruchów w sieci to zakupy, przelewy bankowe i wszelkiego rodzaju czynności z użyciem danych wrażliwych: adresu, numeru dowodu osobistego, dostępu do konta. Czy jest możliwość, żeby w jakiś sposób chronić dane wrażliwe? Oczywiście, eksperci są zgodni, co do tego, że odpowiedzią na szerzącą się cyberprzestępczość jest certyfikat ssl.

Badania wskazują, że strony z certyfikatem ssl cieszą się zdecydowanie większym zaufaniem użytkowników niż te bez certyfikatów. Pracownicy domeny.pl stwierdzają, że dbałość o użytkowników stron internetowych znacznie podnosi dobry wizerunek właściciela danej strony. Certyfikat ssl spotkamy wszędzie tam, gdzie niezbędne jest pozostawienie swoich danych, np. na stronach e-banków, w e-urzędach, a także w popularnych serwisach społecznościowych.

Poza zwiększonym bezpieczeństwem strony, certyfikat ssl przynosi także inne korzyści dla właścicieli portali internetowych. Dzięki posiadaniu certyfikatu ssl strona ma możliwość wskoczenia na wyższe pozycje w Google, ponieważ w tym przypadku algorytm wyszukiwarki podbija wyżej strony chronione, gdyż uznaje je za źródło wartościowych treści. Specjaliści są zgodni co do tego, że poza szyfrowaniem danych i potwierdzeniem autentyczności danej strony certyfikat bezpieczeństwa zdecydowanie wpływa na wizerunek danej firmy. Dzisiaj już raczej nikt nie wyobraża sobie strony porządnego banku internetowego bez zabezpieczenia certyfikatem ssl.

Eksperci ze strony domeny.pl podpowiadają jak rozpoznać strony objęte certyfikatem bezpieczeństwa. W wyszukiwarce, na pasku strony przed adresem pojawi się zielona kłódka, tzw. kłódka bezpieczeństwa. Drugi znak to zielony pasek adresu, który posiadają tylko strony poddane całkowitej weryfikacji i jej pozytywnym wynikom, zielony pasek adresu jest oznaką najwyższego poziomu walidacji, czyli EV. SSL poznać można także po protokole https:// widocznym przed domeną w pasku przeglądarki.