Zakup odpowiedniej ceramiki budowlanej może stanowić nie lada problem dla osoby, którą nie posiada specjalistycznej wiedzy. Czym różnią się dwa najpopularniejsze materiały konstrukcyjne, jakimi są cegły klinkierowe oraz pustaki ceramiczne i kiedy się je wykorzystuje – na te pytania odpowiedzą eksperci z lode.pl.

Cegła klinkierowa jako materiał elewacyjny

Cegła klinkierowa należy do grupy cegieł o wyjątkowej wytrzymałości i odporności na działanie wody. Sprawdza się więc idealnie jako materiał elewacyjny, gdyż jest w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Cegły klinkierowe są niezwykle twarde, więc w momencie uderzania o siebie wydają specyficzny dźwięk, bardziej przypominający stukot metalu niż odgłos gliny. Dzięki swojej wytrzymałości stanowią stabilne wsparcie konstrukcji – cegła klinkierowa nie rozpadnie się pod wpływem kilkuset większego od siebie ciężaru. Jej dużym plusem jest również to, że nie zmienia swojego koloru czy struktury nawet wtedy, gdy jest narażona na ciągły kontakt z wodą.

Cegły klinkierowe najczęściej wykorzystuje się w przypadku budowli o wysokim stopniu trudności, takich jak kanały czy nabrzeża. Jej unikalne właściwości pozwalają również na to, by z powodzeniem stosować ją w budownictwie ogólnym.

Pustak ceramiczny – tylko wewnątrz?

Pustak ceramiczny nadaje się do budowy ścian:

  • wewnętrznych,
  • zewnętrznych,
  • działowych,
  • nośnych,
  • jedno-, dwu- lub trójwarstwowych.

Stanowi więc świetną, uniwersalną ceramikę budowalną, która jest dodatkowo niedroga. Pustaki ceramiczne wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu są trwałe i mogą przetrwać kilkadziesiąt lat w nienaruszonym stanie. Ich kolejnym plusem jest to, że zapewniają barierę termiczną bez ograniczania dostępu powietrza. Nie stanowią więc także problemu w przypadku zbytniej wilgotności. Pustak ceramiczny nie nadaje się jednak na materiał

lode logo