Wiosna to pora, gdy na drogach i ścieżkach rowerowych pojawia się coraz więcej cyklistów. Piękna, słoneczna pogoda sprawia, że wielu kierowców z samochodu przesiada się na rower i w ten sposób dojeżdża do pracy, a dodatkowo całe rodziny częściej korzystają z wycieczek rowerowych. Jazda na rowerze w mieście, pomimo wielu zalet, sprowadza także ryzyko związane z bezpieczeństwem.

Wzrost zainteresowania jazdą na rowerze najczęściej zauważany jest wraz z poprawą pogody, czyli przeważnie wiosną i latem. Dla wielu osób rower staje się codziennym środkiem transportu – jeżdżą nim do szkoły, pracy, na zakupy itd. Niejeden Polak traktuje poruszanie się na dwóch kółkach jako formę relaksu i aktywności sportowej. Rekreacyjna jazda na rowerze ma wiele zalet – przede wszystkim pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, zwiększając wydolność serca i zmniejszając ryzyko chorób krążenia. Jednak podróżując rowerem, zwłaszcza po dużym mieście, należy wiedzieć, jak się zachować, znać przepisy drogowe, a także potrafić właściwie zabezpieczyć pojazd, gdy pozostawiamy go, wchodząc do budynków.

Podróż po mieście – bezpieczeństwo w ruchu

Wybierając się w podróż po mieście na rowerze, pamiętajmy o podstawowej zasadzie: jazda po jezdni w wielu przypadkach jest dla rowerzysty obowiązkowa. Oczywiście zakładając, że w miejscu tym nie wyznaczono drogi rowerowej. Jednak rowerzysta może korzystać z chodnika w uzasadnionych sytuacjach, np. mając pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, podczas ekstremalnie złej pogody (np. gołoledź, mgła, porywisty wiatr itp.), gdy na drodze dopuszczono prędkość wyższą niż 50 km/h, a jednocześnie chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości.

Dodatkowo na niektórych chodnikach dopuszczalny jest ruch rowerów. Takie ścieżki zdarzają się wzdłuż dróg krajowych, a także w miastach. Najczęściej powstają one w miejscach, gdzie nie starczyłoby miejsca na dobre rozwiązania dla rowerów lub gdzie jest duże natężenie ruchu samochodów, powodujące niebezpieczeństwo dla cyklistów. Poruszając się rowerem po chodniku, pamiętajmy, iż w takim miejscu bezwzględne pierwszeństwo przysługuje pieszym.

Bezpieczne parkowanie roweru w mieście

Podróżując po mieście, musimy także pamiętać o bezpiecznym pozostawianiu roweru. Należy to robić w miejscach wyznaczonych. W dużych aglomeracjach stojaki do rowerów znajdziemy przed każdym budynkiem użyteczności publicznej, przy dworcach, galeriach handlowych itp. Ważne, aby posiadać przy sobie zapięcie linkowe lub łańcuchowe z kłódką i odpowiednio zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Współczesny producent ławek i stojaków rowerowych (np. Komserwis) w procesie wytwarzania tych produktów wykorzystuje specjalne techniki umożliwiające zabezpieczenie roweru w kilku miejscach, tak aby można było przypiąć nie tylko ramę roweru, ale jednocześnie jego przednie koło. Bardzo ważne jest również, aby stojak był stabilny i mocno przytwierdzony do podłoża. Obecnie dostępne stojaki rowerowe są trwałe, nie powodują uszkodzeń sprzętu, umożliwiają także przytwierdzenie rowerów o różnych wielkościach. Gdy w miejscu, gdzie chcemy zostawić nasz pojazd, nie ma stojaka, możemy przymocować nasze „dwa kółka” do ławki, słupa, latarni lub stabilnego ogrodzenia.

Korzystanie z roweru to przyjemność, możliwość poprawy zdrowia i działanie proekologiczne, a także dobra alternatywa dla samochodu, komunikacji miejskiej oraz innych środków transportu. Warto z niego korzystać jak najczęściej, pamiętając jednak o zasadach bezpieczeństwa.