Jeśli rozważasz zakup domu, ale nadal nie masz pewności, rozważ kilka kwestii osobistych i ekonomicznych, które sprzyjają tego typu inwestycji. Jeśli okaże się, że niektóre z tych oznak sprawdzają się w Twoim przypadku, może czas skontaktować się z agentem nieruchomości i rozpocząć poszukiwania.

 1. Jesteś gotów się zaangażować

Przede wszystkim, jeśli nie jesteś gotowy do stuprocentowego zaangażowania się w posiadanie domu, nie powinieneś go kupować. Posiadanie domu obejmuje mnóstwo obowiązków, w tym utrzymanie go, płacenie podatków od nieruchomości i proces sprzedaży nieruchomości, jeśli nadejdzie czas na przeprowadzkę.

Opłaty prawne, koszty ruchome i wszystkie niezaplanowane koszta związane z zakupem domu mogą zebrać się w niemałą sumę. Aby jak najlepiej wykorzystać tę inwestycję, warto zaplanować mieszkanie w nowym domu przez dłuższy czas. Zastanów się, czy masz stabilną pracę, która zapewni solidne dochody, i czy jest jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie będziesz musiał się przeprowadzić.  Jeśli uważasz, że możesz zaangażować się w dom przez co najmniej pięć lat, to może być właściwy czas, aby go kupić.

 2. Posiadanie generuje mniejsze koszta, niż wynajem

Jeśli przeanalizowałeś swój budżet i zdałeś sobie sprawę, że miesięczne płatności związane z kupnem domu są mniejsze niż obecnie płacony czynsz, warto rozważyć zakup domu. Porozmawiaj z bankiem i sprawdź, jakie masz możliwości kredytowe i na co możesz sobie pozwolić. Przemyśl wszelkie opłaty związane z posiadaniem domu i porównaj z kwotą, którą aktualnie płacisz wynajmując. Jeśli jest to mniej więcej tyle samo, lub mniej – możesz oszczędzić pieniądze, kupując dom.

 3. Aktualny trend to rynek kupującego?

Kiedy zapotrzebowanie na nieruchomości jest niskie i na rynku jest wiele domów na sprzedaż,  mówimy o tak zwanym rynku nabywcy. Będziesz miał o wiele więcej siły przetargowej w tych warunkach, niż kupując na rynku sprzedającego, czyli gdy zapotrzebowanie na domy jest wysokie, co powoduje, że na rynku sprzedają się niewiele nieruchomości.

 4. Masz odpowiednie fundusze na poczet zaliczki

Posiadanie solidnej zaliczki pomaga w taki sam sposób, jak znalezienie niskiej stopy procentowej. Ostatecznie, im mniej jesteś dłużny, tym mniej będziesz musiał spłacić. Jeśli dysponujesz dużą ilością gotówki, przeznaczenie jej na zakupu domu jest zdecydowanie solidną inwestycją finansową.

 5. Sprzyjający sezon

Wiosną na rynku nieruchomości pojawia się więcej domów.  Polepszenie pogody i bliskość końca roku szkolnego dzieci to czas, kiedy najwięcej ludzi decyduje się na przeprowadzki. To okres, gdy najwięcej ludzi poszukuje nieruchomości – możliwości negocjacji ceny są więc pomniejszone. Kupując dom, próbuj wstrzelić się w porę roku, w której ludzie niechętnie szukają nieruchomości na sprzedaż.

Podsumowanie

Jeśli postanowiłeś kupić dom, postaraj się zrobić to w takim czasie i warunkach, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Jeśli jesteś gotowy zaangażować się i uważasz, że okoliczności są sprzyjające – nie wahaj się – znajdź idealny dom na sprzedaż. Kórnik pod Poznaniem jest miejscowością, w której powstaje nowoczesne i ergonomiczne osiedle domów jednorodzinnych – odwiedź stronę internetową www.kórnik-domy.pl i zapoznaj się z ofertą. Może to właśnie tego szukasz!